MIASTO
Dziewiątego września oficjalne otwarcie kampusu GUM w Kielcach
W najbliższy poniedziałek (9 września) odbędzie się oficjalne otwarcie Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Inwestycja zlokalizowana przy ulicy Wrzosowej może pochwalić się najnowocześniejszym kompleksem laboratoriów metrologicznych w Polsce.
– Jakość wykonania tych pomieszczeń sprawa, iż nasz kampus jest świetnym miejscem do uprawiania metrologii, które nie ma sobie równych w Polsce i należy do jednych z najbardziej zaawansowanych w Europie. W kieleckim kampusie obecnie pracuje już 75 osób, z czego 33 na stanowiskach metrologicznych, natomiast pozostali pracownicy stanowią kadrę administracyjną, techniczną i informatyczną – mówi profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.
Dziś siedzibę GUM z gospodarską wizytą odwiedziła prezydent Kielc Agata Wojda, która stwierdziła, że kampus nowoczesnych laboratoriów będzie kołem zamachowym dla rozwoju miasta.
– To nie tylko prestiż z tytułu posiadania ważnej centralnej instytucji. To również możliwość współpracy, tu będzie się łączyć świat nauki ze światem biznesu. To niezwykle ważne również w kontekście współpracy z uczelniami wyższymi. Znajdą tutaj prace specjaliści rekrutowani z Kielc i regionu, jak również z całego kraju. Kampus laboratoryjny GUM to przykład dobrej współpracy wielu instytucji i wielu podmiotów, w istotnym dla miasta interesie. Powstanie tej instytucji w Kielcach było możliwe dzięki współpracy ponad wszelkimi podziałami – powiedziała Agata Wojda.
W ramach oficjalnej inauguracji działalności Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM zaplanowano szereg wydarzeń towarzyszących dla mieszkańców. W tym między innymi piknik popularnonaukowy, a także nocne zwiedzanie kampusu, który odbędzie się w sobotę, 14 września. Dzień później zorganizowany zostanie piknik naukowy przy Kieleckim Centrum Kultury.
Na kielecki kampus GUM składa się z kompleksu sześć laboratoriów: Akustyki, Czasu i Częstotliwości, Masy, Długości, Termometrii, Informatyki Metrologicznej, także dwa budynki zaplecza konferencyjno-edukacyjnego oraz powierzchnie biurowo-usługowe.
Do dyspozycji naukowców są nowocześnie wyposażone pomieszczenia laboratoryjne o powierzchni blisko 2,5 tysiąca metrów kwadratowych, z których niektóre wybudowane zostały także pod ziemią.
Przypomnijmy, że budowa kampusu rozpoczęła się w 2021 roku. Łączne koszty całej inwestycji wraz z zakupem niezbędnej aparatury to ponad 240 mln złotych. Koszty samej budowy wyniósł około 136 mln złotych.