Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Kandydaci na stanowisko dyrektora Teatru "Kubuś" już przesłuchani. Kto zostanie nowym szefem?

wtorek, 16 czerwca 2020 13:00 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W ciągu kilku najbliższych dni poznamy nowego dyrektora Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Do przesłuchań konkursowych przystąpiło czterech kandydatów. Najlepszy zostanie zarekomendowany prezydentowi Bogdanowi Wencie.

Konkurs na stanowisko dyrektora Teatru "Kubuś" został ogłoszony przez Urząd Miasta na początku marca. Do udziału w nim zgłosiło się sześciu kandydatów, ale jeden z nich nie był brany pod uwagę, bo złożył dokumenty po upływie terminu. Dziś, 16 czerwca, odbyły sie rozmowy kwalifikacyjne, do których przystąpiły cztery osoby. Wczoraj z udziału w konkursie zrezygnowała jedna z kandydatek. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, jest nią Karolina Kępczyk, która od 16 czerwca przejęła obowiązki dyrektora Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.

– Komisja jest w pełnym składzie, czyli trzech przedstawicieli Urzędu Miasta oraz po dwóch reprezentantów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stowarzyszeń artystycznych oraz związków zawodowych – informuje Szczepan Skorupski, przewodniczący komisji konkursowej. – Jeśli chodzi o pytania z mojej strony, to dotyczą one kwestii związanych z finansami, z prawem pracy, takich zagadnień, które uważam, że dyrektor instytucji kultury, jako zarządzający jednostką powinien znać. Pozostali członkowie komisji bardzo szeroko wypytują o programy złożone przez kandydatów, o kwestie artystyczne i zagadnienia związane z dalszą działalnością Teatru "Kubuś" – dodaje.

O stanowisko dyrektora Teatru ubiega się Piotr Bogusław Jędrzejczak, reżyser teatralny a także kulturoznawca-teatrolog i psycholog. Ukończył studia na wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, a wcześniej kulturoznawstwo-teatrologię i psychologię na Uniwersytecie Łódzkim. Dlaczego zdecydował się wystartować w konkursie?

– Stąd pochodzi moja rodzina, a z kieleckimi teatrami współpracuję prawie od swojego dyplomu. W Kielcach się czuję jak u siebie – tłumaczy.

Nieoficjalnie wiadomo, że w konkursie wzięli też udział Justyna Czarnota, pedagog i pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży; Adrian Wajda, aktor filmowy, teatralny, i dubbingowy oraz Julia Mark, reżyserka teatralna.

Jeszcze dziś komisja przedstawi wybranego kandydata prezydentowi miasta wraz z rekomendacją jego zatrudnienia. Decyzja ma zapaść w ciągu najbliższych dni. Nowy dyrektor rozpocznie pracę 1 września. Obecny szef Teatru, Robert Drobniuch, pozostanie na stanowisku do końca sierpnia. Później pokieruje Teatrem Lalek "Guliwer" w Warszawie.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO