MIASTO
15 lat działalności Fundacji Dr Clown w Kielcach
W ubiegłtym roku wolontariusze Fundacji Dr Clown w Kielcach, odbyli 77 wizyt na szpitalnych oddziałach dla dzieci. Tym samym terapią śmiechem dotarli do 2 tysięcy podopiecznych.
– Te 15 lat działań fundacji, to nie tylko niezliczona ilość spotkań z pacjentami, wzruszeń i uśmiechów, ale także ponad setka wolontariuszy, którzy przez ten okres poświęcali swój czas i nadal to robią, by z dużym zaangażowaniem wykonywać pracę Doktorów Clownów – mówi Anna Suchoń-Jasik, pełnomocnik Regionu Świętokrzyskie i Radom.
W Kielcach Fundacja Dr Clown działa już od 15 lat, a jej wolontariusze regularnie odwiedzają podopiecznych Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oraz Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci przy Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy. Obecnie w samych Kielcach działa 12 Doktorów Clownów. By przywrócić uśmiech na twarzach swoich podopiecznych, stosują różne metody: zabawy, sztuczki magiczne, pokazy żonglerki, a także wspierające rozmowy.
– Cieszę się, że osobiście już od 10 lat, mogę realizować misję fundacji w naszym regionie oraz być częścią tego różnorodnego zespołu. Miło przyglądać się jak wielkie zmiany zachodzą w naszej drużynie, ale także obserwować przemiany poszczególnych wolontariuszy i towarzyszyć im w rozwoju – podkreśla Anna Suchoń-Jasik.
Oprócz odwiedzin w szpitalach Fundacja Dr Clown w Kielcach we współpracy z Mars Polska od trzech lat prowadzi również zajęcia dogoterapii, wspomagającej rehabilitację oraz zdrowie psychiczne i fizyczne poprzez ćwiczenia i zabawy z certyfikowanymi terapeutami i ich wyszkolonymi psami, w Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta.
- Wolontariusze Fundacji organizują także różnego rodzaju akcje specjalne, m.in. szycie kolorowych maskotek – małpek, które trafiają w grudniu do rąk małych pacjentów na SOR-ach czy tych transportowanych karetkami w nagłych sytuacjach Powstają one dzięki zaangażowaniu seniorów z Kielc i okolic, którzy mogą dać upust swojej kreatywności. Przez pięć lat w ramach współpracy z firmą KIA Polska, do kieleckich szpitali trafiło kilkadziesiąt zestawów gier, zabawek, książek i materiałów plastycznych o wartości ponad 12 tys. zł. - podaje nasza rozmówczyni.
Wolontariat to nie tylko forma wsparcia innych, ale też siebie samego. Według badań, co 4. osoba udzielająca się społecznie ma lepsze samopoczucie psychiczne, co 5. wyższą samoocenę i poczucie pewności siebie, a co 10. jest mniej zestresowana. By zostać wolontariuszem Fundacji Dr Clown – Doktorem Clownem, należy mieć ukończone 18 lat, nie ma natomiast górnej granicy wieku. Potrzebne jest aktualne badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych lub zobowiązanie o jego wykonaniu w najbliższym czasie, a także zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do bycia wolontariuszem. Informacje o tym, jak można zostać wolontariuszem Dr Clown, można znaleźć tutaj.