MIASTO
10 lat Muzeum Historii Kielc
Muzeum Historii Kielc obchodzi w tym roku dziesięciolecie istnienia. Jest to okazja do podsumowań dotychczasowej działalności a także do przedstawienia najbliższych planów.
Uchwała o powołaniu Muzeum Historii Kielc pochodzi z 2006 roku. Ale to od 2008 instytucja liczy lata swojej działalności. Dlatego to właśnie w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. Jan Główka, dyrektor kieleckiego Muzeum wspominając początki podkreśla, że instytucja powstawała od zera. - Na początku nie mieliśmy nic. Dopiero decyzja władz miasta spowodowała, że można było wyremontować tę dziewiętnastowieczną kamienicę, w której obecnie się mieścimy. W 2008 roku otworzyliśmy tu stałą wystawę historyczną - wspomina dyrektor. - Pierwszym eksponatem była panoramiczna fotografia z XIX wieku pokazująca miasto. W swoich zbiorach mamy też zdjęcie pierwszej osoby, która odwiedziła nasze Muzeum. Jest to młody człowiek, z którym utrzymujemy kontakt - uzupełnił Jan Główka.
Zbiory Muzeum od początku są zasilane między innymi przez samych mieszkańców Kielc. - Kielczanie, którzy dowiedzieli się o tym, że powstaje muzeum stwierdzili, że warto je zasilić swoimi pamiątkami rodzinnymi. Przekazane dokumenty czy z jednej strony obrazują historię miasta, a z drugiej pokazują historię jego mieszkańców. Gdyby nie ta ofiarność kielczan, nasze muzeum miałoby zupełnie inną formę - powiedział dyrektor MHK.
Obchody dziesięciolecia instytucji będą połączone ze Świętem Kielc. 22 czerwca Muzeum otworzy bowiem wystawę prezentującą zdobyte do tej pory nabytki. - Chcemy pokazać to, co najważniejsze i najcenniejsze - podkreślił Główka.
Zanim jednak nastanie czerwiec, Muzeum Historii Kielc zaprasza do swojej siedziby na aktualną wystawę pt. "Miasta i ludzie: Rynek, Plac NMP, ul. Sienkiewicza". - Pokazujemy na niej dwie wystawy znane już widzom z wcześniejszych prezentacji ulicznych: „Plac NMP” i „Rynek” – przygotowane w minionym dziesięcioleciu. Uzupełni je pierwsza część wystawy o ul. Sienkiewicza, przygotowywanej na lato tego roku. Ekspozycję planszową uzupełnią przedmioty pochodzące z domów i lokali kieleckich, znajdujące się w zbiorach muzeum - informuje Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.
Wystawę będzie można oglądać do 27 maja.