MIASTO
Święte Triduum Paschalne
Trwa Triduum Paschalne, podczas którego rozważane są najważniejsze wydarzenia dla chrześcijan – Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Wielki Czwartek to dzień ustanowienia dwóch sakramentów: eucharystii i kapłaństwa. Przed południem w kościołach katedralnych odbywa się Msza święta krzyżma. Księża odnawiają swoje przyrzeczenia i jest święcony olej wykorzystywany później przy bierzmowaniu, namaszczeniu chorych oraz święceniach kapłańskich i biskupich. Wieczorem odprawiana jest Msza święta Wieczerzy Pańskiej. Główny celebrans umywa wtedy nogi dwunastu mężczyznom, tak jak Chrystus swoim apostołom.
Wielki Piątek to dzień, w którym umarł na krzyżu Jezus Chrystus. W świątyniach nie grają organy, nie dzwonią dzwony, a nawet na ołtarzach nie ma obrusów. Wiernych obowiązuje post ścisły. Liturgia Wielkiego Piątku koncentruje się na adoracji Krzyża.
W Wielką Sobotę trwa adoracja Jezusa Chrystusa złożonego w grobie. Przed południem święcone są pokarmy. W koszyczkach nie może zabraknąć chleba, jajek, kiełbasy, chrzanu i baranka. Niezwykle bogatą symbolikę ma, sprawowana po zmroku, Wigilia Paschalna. Składa się ona z Liturgii Światła, Słowa, Chrztu i Eucharystii.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się poranną procesją rezurekcyjną, podczas której kapłan ogłasza światu, że Chrystus Zmartwychwstał.



![[FOTO] Kolejny raz uczcili pamięć ofiar ludobójstwa wołyńskiego](/media/k2/items/cache/7a64825d83d7cc9f6055a4834db0ecc0_L.jpg)

![[FOTO] Harcerze przejęli miasto!](/media/k2/items/cache/3120547da8f8076e6887a123562fa309_L.jpg)

![[FOTO] W Kielcach upamiętniono ofiary ludobójstwa na Wołyniu](/media/k2/items/cache/ee3dee05766e15ad201e1ae4093dc782_L.jpg)
