Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Wystawa: „Zagłada Żydów europejskich” dostępna na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach

piątek, 27 stycznia 2023 13:35 / Autor: Radio eM
Wystawa: „Zagłada Żydów europejskich”  dostępna na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach
Wystawa: „Zagłada Żydów europejskich”  dostępna na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach
Radio eM
Radio eM

Na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach można oglądać wystawę poświęconą ofiarom Holokaustu. Ekspozycję pt. „Zagłada Żydów europejskich” przygotowała Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Wystawa składa się 14 plansz.

-  Zawierają one najważniejsze informacje o polityce nazistów wobec Żydów, propagandzie, codzienności w gettach, eksterminacji i skali morderstw w czasie II wojny światowej. Wystawa jest bogato ilustrowana plakatami i fotografiami pochodzącymi m.in. z Archiwum IPN, Archiwum Państwowego w Łodzi czy Bundesarchiv – informuje Dariusz Skrzyniarz, asystent prasowy w kieleckim IPN.

Zagłada Żydów była bezprecedensowym wydarzeniem w historii, którego ofiarą padło prawie 6 mln ludzi. Jej początek związany był ze zdobyciem władzy w Rzeszy Niemieckiej przez NSDAP, od początku realizującą program polityczny oparty na rasizmie.

- Proces Zagłady przebiegał czterema etapami, z których pierwsze dwa naziści wprowadzili w Niemczech jeszcze przed wybuchem wojny – zdefiniowanie obcego i pozbawienie go praw. Kolejne dwa, czyli odizolowanie w gettach i mordowanie, Niemcy i ich kolaboranci realizowali stopniowo wraz z toczonymi działaniami wojennymi w Europie – wyjaśnia Dariusz Skrzyniarz.

Bezprecedensowość Holokaustu jako „nowoczesnego” ludobójstwa polegała na wprzęgnięciu całego aparatu państwowego w jego realizację, zaangażowaniu nauki w proces mordowania (medycyna, inżynieria, chemia, statystyka) oraz wykorzystaniu materiału ludzkiego do produkcji przemysłowej. Zagładę przeżył co trzeci europejski Żyd.

Wystawa pt. „Zagłada Żydów europejskich”  będzie dostępna na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach do 28 lutego 2023 roku.

Plansza_z_wystawy_Zagłada_Żydów_europejskich_1.jpg

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO