Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Wystawa upamiętni działalność Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska

wtorek, 13 października 2020 15:23 / Autor: Beata Kwieczko
Wystawa upamiętni działalność Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska
Wystawa upamiętni działalność Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

"Na straży pamięci. 30 lat działalności Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska". Pod takim tytułem w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Kielcach zostanie otwarta wystawa poświęcona działalności Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska. 

Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska przyczyniło się do diametralnej zmiany postrzegania szeroko pojętego zagadnienia Zbrodni Katyńskiej. Przede wszystkim upowszechniło prawdę o zbrodni, jej ofiarach oraz sprawcach. Wśród licznych i cennych inicjatyw podejmowanych przez członków Stowarzyszenia, wiele zapisało się w historii oraz przestrzeni miasta i regionu.

Jedną z pierwszych była budowa w 1990 roku na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach pomnika "Pomordowanym na nieludzkiej ziemi". Dzięki staraniom kombatantów Armii Krajowej wspieranych przez Rodzinę Katyńską powstał monument, który jest symbolem katyńskiego ludobójstwa. Dwukrotnie rozbudowywany w latach 1996 i 2016 upamiętnia 396 ofiar zbrodni z regionu świętokrzyskiego.

Wiosną 1940 roku z rąk Sowietów zginęło co najmniej 21 857 obywatelach polskich – oficerów, policjantów a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. Aż 11 procent zamordowanych było związanych z przedwojennym województwem kieleckim. Konsekwencją ludobójstwa było kłamstwo katyńskie, zwane kłamstwem założycielskim  Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wywarło ono olbrzymi wpływ na najnowszą historię Polski. Pionierami odkłamywania historii byli najbliżsi ofiar zbrodni - najczęściej żony i dzieci zamordowanych. Wśród nich krewni ofiar, mieszkańcy ziemi świętokrzyskiej.

Wernisaż wystawy miał się odbyć 23 października o godzinie 12 w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Kielcach, jednak został odwołany. O nowym będziemy informować.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO