KULTURA
Wystawa "Leśnicy polscy w KL Auschwitz" w WDK
Wystawa upamiętniająca polskich leśników deportowanych do obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau została otwarta w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Wystawa powstała dzięki Stowarzyszeniu Leśników Przyjaźń im. św. Jana Gwalberta, Lasów Państwowych oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przy współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury. Jest częścią przedsięwzięcia z 2020 roku, kiedy to przypadła 75. rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.
Powstała dzięki Stowarzyszeniu Leśników Przyjaźń im. św. Jana Gwalberta, Lasów Państwowych oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przy współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury. Jest częścią przedsięwzięcia z 2020 roku, kiedy to przypadła 75. rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.
- Wydarzeniu towarzyszy "Księga pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944". Obejmuje około 206 nazwisk. Są to osoby, które zginęły w Oświęcimiu bądź zostali wysłani do innych obozów koncentracyjnych - mówi Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu
- Idea przedsięwzięcia zrodziła się w 2016 roku, kiedy to nadzorowałem pracę Lasów Państwowych w Państwowym Muzeum Auschwitz, w trakcie Światowych Dni Młodzieży. Zwiedzając muzeum w Brzezince pomyślałem, że wśród ludzi, którzy zginęli w obozie zapewne znajdowali się leśnicy - mówi dr Robert Głodowski, pomysłodawca.
Na zdjęciu: Edyta Nowicka, Kierownik Zespołu ds. Promocji i Mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu z Robertem Głodowskim
W trakcie prac na rzecz muzeum zdołano ustalić 55 nazwisk. W ten sposób zrodziła się idea, aby przywrócić pamięć o tych, którzy polegli w obozie. Dlatego też powstała zarówno wystawa "Leśnicy polscy w KL Auschwitz oraztakże "Księga pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944". Wystawa jest dostępna do 31 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w górnym holu.