KULTURA
Wystawa fotograficzna „Odkrywcy dworca. Mistrz i uczniowie”
Podczas uroczystego otwarcia kultowego, odnowionego „Spodka” będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną „Odkrywcy dworca. Mistrz i uczniowie” przygotowaną przez kieleckie Biuro Wystaw Artystycznych.
Jak napisała kuratorka wystawy Magdalena Leśniak:
„Wystawa „Odkrywcy dworca. Mistrz i uczniowie” jest prezentacją kilkudziesięciu zdjęć wykonanych przez uczestników warsztatów fotograficznych „Mali odkrywcy – wielkie możliwości”, które Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach organizuje od kilkunastu lat. Wszystkie zdjęcia łączy jeden wspólny temat, którym jest budynek nowo otwartego dworca autobusowego w Kielcach oraz wszelkie skojarzenia z nim związane (UFO, statek kosmiczny, kosmos, przestrzeń…). Prace uczestników zajęć uzupełniają fotografie Antoniego Myśliwca - fotografika, który od lat prowadzi warsztaty. Artyście udało się uchwycić budynek jeszcze przed remontem. Większość zdjęć przedstawia centrum komunikacyjne w Kielcach w sposób obiektywny, tak jak wygląda ono w rzeczywistości. Jednak spośród zdjęć wybrane zostały również takie, które odwołują się do skojarzeń ze statkiem kosmicznym i kosmosem. Prace Antoniny Gromady to zabawne fotografie przedstawiające latający statek kosmiczny, w których rekwizytem był durszlak. Jędrzej Kamyk i Aleksandra Mierzwińska przedstawiają zdjęcia abstrakcyjne, wywołujące skojarzenia z przestrzenią kosmiczną. Z kolei prace Alicji Trzeciakiewicz przedstawiają kopułę budynku, w taki sposób, że mamy wrażenie, iż jest to pojazd kosmiczny w ruchu, który odlatuje lub ląduje”.
„Mali odkrywcy – wielkie możliwości” to fotograficzne warsztaty dla dzieci i młodzieży, które są organizowane każdego lata w kieleckim BWA. Podczas nich uczestnicy uczą się sztuki komponowania zdjęć i wyszukiwania ciekawych tematów oraz motywów do uchwycenia. Celem prac jest przedstawienie otaczającej nas rzeczywistości w niestandardowy sposób. Zajęcia uczą kreatywnego podejścia do sztuki fotografii. Niektóre z prac skłaniają odbiorcę do refleksji nad tym, co konkretnie przedstawiają – są abstrakcjami, umiejętnie wyszukanymi w otaczającej rzeczywistości.
W tym roku z powodu pandemii organizatorzy przeprowadzili warsztaty zdalnie. Zostały stworzone cztery grupy uczestników, gdzie z każdą pracowano przez tydzień. Wśród tematów obecne były m.in. przyroda, martwa natura, krajobraz, życie codzienne i abstrakcja. Temat dworca pojawił się dodatkowo, dla chętnych. 11 osób podjęło się tego zadania, a efektem ich pracy jest wystawa stworzona przez BWA. Jesienią wystawa będzie prezentowana w galerii działań edukacji ARTKLATKA.