Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Wiersze kielczan w węgierskim kwartalniku literackim. Jeden z nich o biskupie Marianie Florczyku

środa, 13 grudnia 2023 13:22 / Autor: Michał Łosiak
Wiersze kielczan w węgierskim kwartalniku literackim. Jeden z nich o biskupie Marianie Florczyku
Wiersze kielczan w węgierskim kwartalniku literackim. Jeden z nich o biskupie Marianie Florczyku
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Po raz pierwszy w historii wiersze poetów Związku Literatów Polskich Oddział  w Kielcach zostały zaprezentowane w języku węgierskim w kwartalniku Literackim Arras.  

Przetłumaczono w nim  wiersz nieżyjącego Stanisława Nyczaja „Z listu do Jana Pawła II” z roku 1981 oraz utwór poetycki Anny Zielińskiej-Brudek „Ogrodnikowi winnicy” z tomu poezji  „Ugina się dzień” zadedykowany biskupowi Marianowi Florczykowi.” 

– Nie waham się biskupa Mariana Florczyka nazwać przywódcą nie tylko kieleckiej społeczności. Ma charyzmę, wspiera i jednoczy ludzi. Wpływa na nasze życie – podkreśla autorka wiersza. – Spotkałam się z wieloma interpretacjami tytułu „Ugina się dzień”. Wszystkie są trafne, bo dla większości czytelników są przejawem buntu przeciwko pośpiechowi. Im więcej chcemy mieć i wiedzieć, tym bardziej świat przytłacza nas niemożnością jego poznania. Ugina się dzień, bo nie składa się on z kryształów i linii prostych, wszystko się w nim kłębi i pochyla – dodaje.

Anna Zielińska- Brudek jest członkiem  zespołu  redakcyjnego najnowszego projektu, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Konrad Sutarski  ze Związku Pisarzy Węgierskich. Po kwartalniku przygotowuje on  kolejne dzieło -  Antologię  w obronie Chrześcijańskiej Europy  zatytułowaną  „Na Anioł Pański biją dzwony”.  Znajdą się w nich także  wiersze poetów polskich m.in. członków ZLP Oddział w Kielcach, poetów węgierskich, a także z innych krajów Europejskich. Antologia z recenzją ks.  dr. hab. Stefana Radziszewskiego, który jest  proboszczem na kieleckim Białogonie,  ukaże się początkiem przyszłego roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO