Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

WDK przygotuje film o Gustawie Herlingu-Grudzińskim

wtorek, 26 marca 2019 10:30 / Autor: Beata Kwieczko
WDK przygotuje film o Gustawie Herlingu-Grudzińskim
WDK przygotuje film o Gustawie Herlingu-Grudzińskim
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Film o Gustawie Herlingu-Grudzińskim przygotowuje Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Przedsięwzięcie wiąże się z obchodami roku poświęconego jednemu z najwybitniejszych polskich pisarzy, który urodził się w Kielcach równo sto lat temu.

- Jeszcze nie ustaliliśmy tytułu filmu, na razie opracowujemy pewne sceny w zderzeniu z twórczością Herlinga-Grudzińskiego. Naszą ambicją jest pokazanie Kielc z okresu międzywojnia oczami tego pisarza oraz jego postaci w tym okresie w naszym mieście. Szykujemy to ze względu na rok Herlinga Grudzińskiego, ale także na giełdę projektów, która będzie odbywać się w październiku w naszym województwie - mówi Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Obecnie trwa także wyszukiwanie miejsc, w których realizowany będzie film. Twórcy zbierają również materiał historyczny, który pokaże Kielce takimi, jak wyglądały w czasie dwudziestolecia międzywojennego. Pierwsze sceny filmu mają być nakręcone przy ulicy Sienkiewicza 52, gdzie mieszkał pisarz. Premiera odbędzie się prawdopodobnie pod koniec czerwca. Film ma być zaprezentowany uczestnikom październikowej giełdy projektów.

- Nasze województwo będzie gościć wiodących animatorów kultury z całej Polski i w pierwszy dzień, który nam powierzono chciałbym, żeby zobaczyli spektakl realizowany przez grupę amatorską. Jednocześnie chciałbym pokazać tym, którzy nie kojarzą Herlinga z Kielcami, miasto i to, jak ono wyglądało oraz jaki wpływ wywierało na młodym Herlingu - dodaje Jarosław Machnicki.

Gustaw Herling-Grudziński urodził 20 się maja 1919 roku w Kielcach w dość zamożnej, spolonizowanej rodzinie żydowskiej. Uczęszczał do gimnazjum im. Mikołaja Reja (dziś I LO im. Stefana Żeromskiego). Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Eseista, krytyk literacki, żołnierz walczący pod Monte Cassino i więzień sowieckich łagrów, których rzeczywistość opisał w książce „Inny świat”. W roku 1998 postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego został odznaczony Orderem Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej. Zmarł w nocy z 4 na 5 lipca 2000 roku w Neapolu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO