Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Wakacyjne akcje w Muzeum Historii Kielc

środa, 17 lipca 2024 12:15 / Autor: Maria Karyś
Wakacyjne akcje w Muzeum Historii Kielc
Wakacyjne akcje w Muzeum Historii Kielc
Maria Karyś
Maria Karyś

Muzeum Historii Kielc zaprasza na wakacyjne wydarzenia. W tym tygodniu zaplanowano kolejną odsłonę wystawy fotograficznej stolicy regionu, spacer ulicami Kielc oraz spotkanie z historyczką kultury.

Od dziś (17 lipca) Muzeum Historii Kielc zaprasza do obejrzenia kolejnej odsłony wystawy fotograficznej  "Wizerunek miasta", która jest prezentowana na dziedzińcu.

– Zgodnie z wakacyjną obietnicą co dwa tygodnie wymieniamy część prezentowanych plansz. Wystawa daje okazję przyjrzenia się Kielcom od strony mniej oczywistej:  bez najważniejszych zabytków i miejsc, które są symbolami miasta. Peryferia, stare plany, to co pod ulicami itp.  Kolejne zmiany na początku i w połowie sierpnia – zapowiada Leszek Dziedzic z Muzeum Historii Kielc.  

Z kolei w najbliższą sobotę (20 lipca) o godz. 11 odbędzie się letni spacer historyczny pt.  "Historia Nowego Miasta".

– Bazary, Dzielnica Gubernialna, Nowe Miasto,  to różne nazwy tej samej rozległej i ważnej dla miasta części Kielc, rozciągającej się pomiędzy ulicami Wesołą, Żeromskiego, Sienkiewicza i Wojska Polskiego – dodaje nasz rozmówca.

O historii jej powstania, ciekawych miejscach, cennych zabytkach (tych które stoją, i tych które zniknęły), a także o twórcach tej dzielnicy opowie Leszek Dziedzic. Zbiórka przy pomniku Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności.

 Natomiast w niedzielę (21 lipca) o godz. 12 warto zajrzeć do sal wystaw czasowych na  spotkanie z prof. dr  hab. Martą Meducką, literaturoznawczynią i historyczką kultury.

– Tematem wykładu, nawiązującego do aktualnie prezentowanej wystawy "Kielce i region w fotografii Władysława Kosterskiego-Spalskiego" będzie historia przyrynkowej kamienicy należącej  do rodziny Kosterskich. To wyjątkowe miejsce, wielowątkowo wpisane w historię miasta: od sali Resursy Obywatelskiej po popularne kieleckie Delikatesy prowadzone przez PSS Społem – wyjaśnia Dziedzic.

Wejście za opłatą w wysokości 10 zł.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO