Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Uwaga! Teatr "Kubuś" przedłużył nabór do projektu "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne"

środa, 04 września 2019 12:16 / Autor: Beata Kwieczko
Uwaga! Teatr "Kubuś" przedłużył nabór do projektu "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne"
Uwaga! Teatr "Kubuś" przedłużył nabór do projektu "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Do 13 września został przedłużony nabór do realizowanego w tym roku po raz drugi przez Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach projektu "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne".  W ramach przedsięwzięcia młodzież będzie uczestniczyła w zajęciach praktycznych, na których pozna tajniki pracy teatru. 

"Wczytuję Sztukę- warsztaty teatralne" to projekt z zakresu edukacji kulturalnej zainicjowany przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach w ubiegłym roku. Sukces przedsięwzięcia sprawił, że jest on realizowany ponownie. Umożliwiła to również dotacja, którą placówka otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od władz miasta.

- Podobnie jak w roku ubiegłym projekt "Wczytuję sztukę" adresowany do szkół województwa świętokrzyskiego, obejmując klasy i grupy uczniów w wieku od 14 do 19 lat. Celem naszych działań jest zachęta młodzieży do aktywnego odkrywania literatury, a także przybliżenie nastolatkom specyfiki teatralnej pracy nad tekstem, co odbędzie się poprzez praktyczne zajęcia w ramach czytanych prób - informuje Karolina Gregorczyk, koordynatorka projektu.

W tym roku tematem projektu jest cytat "Być albo nie być?", który będzie rozwijany w kontekstach szeroko pojętej tożsamości, także kulturowej i narodowej. Motyw ten zostanie poddany analizie poprzez aktywną pracę nad takimi tekstami jak "Król Edyp" Sofoklesa, "Hamlet" Williama Shakespeare’a, "Kordian" i "Balladyna" Juliusza Słowackiego, "Dziady cz. IV", "Dziady cz. III" i "Dziady cz. II" Adama Mickiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Kartoteka" Tadeusza Różewicza. 

Uczniowie wraz z opiekunami samodzielnie wybiorą utwory spośród zaproponowanej listy dramatów, a we wspólnych twórczych poszukiwaniach wokół tych dzieł będą ich wspierać prof. Marzena Marczewska, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr hab. Krzysztof Jaworski, literaturoznawca z UJK, Karolina Gregorczyk, doktorantka literaturoznawstwa UJK, aktorzy Ewa Lubacz, Agata Sobota, Anna Iwasiuta-Dudek, Andrzej Matysiak, Andrzej Plata, Zdzisław Reczyński, Marcel Sabat, Dawid Czupryński oraz reżyserzy Przemysław Żmiejko i Roksana Miner. Prowadzący warsztaty zapoznają młodzież z kontekstem powstawania dramatów, terminologią teatralną oraz praktycznymi elementami pracy nad sztuką i spektaklem.

Przedsięwzięcie ma charakter konkursowy. Nabór klas lub grup do projektu odbywa się poprzez konkurs na filmik przygotowany przez uczniów. - Obraz, który może być teledyskiem, mini dokumentem, reklamą lub inną formą filmową powinien odpowiadać na pytanie :Być albo nie być?". Nadesłane realizacje oceni jury. Trzy klasy, które wyślą najciekawszy filmik wezmą udział w projekcie - informuje Karolina Gregorczyk.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 13 września, a wyniki zostaną ogłoszone 18 września. Zajęcia warsztatowe ze zwycięskimi grupami będą odbywać się w październiku i listopadzie w szkołach uczestników oraz w Teatrze „Kubuś”. Całość zwieńczy uroczysty finał i czytania performatywne sztuk z udziałem młodzieży, które zostało zaplanowane na listopad.

Szczegółowy regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie teatru, a dodatkowych informacji udziela Karolina Gregorczyk, tel. 698859302, e-mail: karolina.gregorczyk@teatrkubus.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO