KULTURA
Uczestnicy projektu "Wczytuję sztukę-warsztaty teatralne" przygotowują się do finału
"Dziady" Adama Mickiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i "Tango" Sławomira Mrożka to utwory, które zaprezentują podczas czytania performatywnego laureaci projektu "Wczytuję sztukę-warsztaty teatralne". Finał przedsięwzięcia odbędzie się 12 listopada w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.
"Wczytuję Sztukę-warsztaty teatralne" to projekt z zakresu edukacji kulturalnej zainicjowany przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach w ubiegłym roku. Sukces przedsięwzięcia sprawił, że jest on realizowany ponownie. Umożliwiła to również dotacja, którą placówka otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od władz miasta.
Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie młodzieży sposobu interpretowania dramatów przez aktorów, reżyserów i literaturoznawców, a także zapoznanie ich z kontekstem powstawania dramatu, terminologią teatralną, etapami konstruowania spektaklu oraz jego elementów, takich jak koncepcja reżyserska, postaciowanie, scenografia i muzyka. Tematem projektu w tym roku jest cytat "Być albo nie być?", który był rozwijany w kontekstach szeroko pojętej tożsamości, także kulturowej i narodowej.
Do finału zakwalifikowały się I Liceum Ogólnokształcące we Włoszczowie, V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach i Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podzamczu. Każda z placówek uczestniczyła w warsztatach, podczas których młodzież zgłębiała tajniki teatru i przygotowywała własną interpretację wybranych przez siebie dramatów.
- I Liceum Ogólnokształcącym we Włoszczowie uczniowie wraz z dr hab. Marzeną Marczerwską, reżyserką Roksaną Miner oraz aktorem Zdzisławem Reczyńskim stawiali pierwsze kroki w "Tangu" Sławomira Mrożka. Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach próbowali swoich sił w intepretacji "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Pomogli im w tym dr hab. Krzysztof Jaworski, reżyser Roksana Miner oraz aktor Andrzej Plata. Z kolei młodzież z Wojewódzkiego Ośrodka Młodzieżowego w Podzamczu zmierzyła się z wcale niełatwym dramatem Adama Mickiewicza "Dziady cz. II". Wspierali ich w tym dr hab. Krzysztof Jaworski, reżyser Przemysław Żmiejko oraz aktorka Agata Sobota. Na wszystkich tych spotkaniach pojawił się gościnnie aktor telewizyjny i filmowy Marcel Sabat - mówi Karolina Gregorczyk, koordynatorka projektu.
Finał projektu został zaplanowany na wtorek, 12 listopada. Wstęp jest bezpłatny.