KULTURA
Teatr Żeromskiego ogłosił datę powrotu na Sienkiewicza
We wrześniu Teatr im. Stefana Żeromskiego wystawi pierwsze przedstawienie w wyremontowanej siedzibie przy ulicy Sienkiewicza. Z kolei pierwsze wydarzenia odbędą się jeszcze w wakacje.
Małymi krokami Teatr Żeromskiego przeprowadza się do siedziby przy ulicy Sienkiewicza 32. 23 sierpnia na dziedzińcu zaplanowano pierwsze wydarzenie, a będzie to koncert artystki pochodzącej z Islandii – Sóley. Z kolei następnego dnia odbędzie się czytanie, a aktorzy zaprezentują dramat „Syn” w reżyserii Julii Nowak. Pierwszym tytułem na Scenie Nowej będzie przedstawienie „Kilka opowieści z Islandii”. Będziemy mogli je zobaczyć 30 sierpnia.
Zaś na Dużej Scenie pierwszy raz aktorzy zagrają dla publiczności 28 września. Pierwszą propozycją będzie powrót do spektaklu „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Michała Kotańskiego, dyrektora kieleckiej sceny dramatycznej.
– Lecimy z nim na początku września na Islandię. Będziemy go pokazywać w tamtejszym Teatrze Narodowym. W związku z tym trzeba to przedstawienie wznowić. Jego wartością jest na pewno powiązanie z naszym regionem – wyjaśnia Kotański.
Po inauguracji na dobre rozpocznie się sezon artystyczny 2024/2025 „Rzeczpospolita Miłości”. W jego ramach publiczność zobaczy siedem tytułów:
26 października – „Baśń o wężowym sercu” na podstawie powieści Radka Raka, w adaptacji Michała Kmiecika i reżyserii Marcina Libera (pierwsza premiera na Dużej Scenie);
grudzień – „MITOLOGIA. Nie chce mi się nic nie robić!” według koncepcji Darii Kubisiak oraz Weroniki Krówka;
styczeń – „Drzwi percepcji” inspirowane powieścią Aldousa Huxley’a duetu Agnieszka Jakimiak i Mateusz Atman;
luty – „Jaki człowiek jest, każdy widzi” Marzeny Matuszak w reżyserii Katarzyny Minkowskiej;
kwiecień – „Skóra po dziadku” Mateusza Pakuły;
maj – „Protest kielecki” lub „Do kogo należą Kielce” w reżyserii Jakuba Skrzywanka;
czerwiec – „Koń na rycerzu” Przemysława Pilarskiego w reżyserii Tadeusza Kabicza.