KULTURA
Teatr "Kubuś" nagrywa kryminalną opowieść "Królowa Ś."
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach przygotowuje spektakl pt. "Królowa Ś.". Sztuka jest kryminalną wersją znanej wszystkim doskonale baśni Hansa Christiana Andersena "Królowa Śniegu".
W filmie występuje dwoje agentów: kotka Cooper i pies sznaucer - Holmes, którzy próbują rozwiązać zagadkę zniknięcia Kaja i śpiączki Gerdy. Całość powstaje estetyce hip-hopowej, w plenerach i w Bazie Zbożowej. Będą też rapowane piosenki, które zostaną nagrane w studiu.
– Pierwotnie miał to być spektakl online, ale postanowiliśmy zrobić film. Na początku były trzy próby przez Internet z aktorami, a teraz mamy cztery dni zdjęciowe i kręcimy go w Bazie Zbożowej – mówi Aleksandra Skorupa, reżyserka spektaklu.
W filmie występują Małgorzata Oracz, Andrzej Matysiak, Zbigniew Reczyński, Jolanta Kęćko, Anna Domalewska, Błażej Twarowski i Małgorzata Sielska. Za scenografię i realizację obrazu odpowiada Tomasz Schaefer, za muzykę Michał Lazar, a za realizację dźwięku Wojciech Niebelski.
Ekipa spędza na planie całe dnie. – Najtrudniejsze jest to, że mamy mało czasu, a grafik jest napięty. Ekipa jest wspaniała i wszyscy pilnujemy się, żeby zdążyć z realizacją – tłumaczy reżyserka.
– Prace się zaczęły od szukania lokacji w Kielcach i inspiracji scenograficznych na miejscu. Kielce objawiły mi się jako miasto graffiti, bo jest ono tu w różnych miejscach. Pomyślałem o stworzeniu świata, który właśnie opanowało graffiti – mówi Tomasz Schaefer, scenograf i operator.
Andrzej Matysiak, który wcielił się w rolę psa Holmesa uważa, że przedsięwzięcie jest znacznie bardziej wymagające niż gra w zwykłym spektaklu. – Pracujemy w studio, gdzie nagrywamy głosy do poszczególnych utworów i na planie filmowym, gdzie gramy na żywo, więc wymaga to od nas dużej koncentracji i znajomości teksu. Sami jesteśmy ciekawi efektu – stwierdza aktor.
Efekty działań całej ekipy widzowie poznają online w październiku. Film jest częścią projektu "Sztuk! Sztuk! To puka sztuka dla dzieci!", który jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.