KULTURA
"Świętokrzyski Sztetl" zaprasza online
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku jest zamknięty dla turystów i projektów edukacyjno–kulturowych z udziałem osób, ale prowadzi aktywną działalność w świecie wirtualnym. Każdy znajdzie coś do dla siebie.
- Od 22 kwietnia zapraszamy m.in. do wirtualnego zwiedzania wystawy "Dni święte w morzu codzienności". Tworzą ją obrazy artystów warszawskich, zafascynowanych kulturą i tradycją judaizmu, z muzyką klezmerską w tle w wykonaniu zespołu Chmielnikers - informuje Agnieszka Dziarmaga, kierownik "Świętokrzyskiego Sztetla".
Wernisaż wystawy odbył się na babińcu chmielnickiej synagogi podczas tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu.
"Świętokrzyski Sztetl" przypomina także JomHaSzoa, który rozpoczął się 20 kwietnia. - Jest to święto ruchome, przypadające na 27 dzień miesiąca Nissan, które ustanowione zostało w 1951 roku. Od 1988 roku w tym dniu organizowany jest Marsz Żywych. Jego hebrajska nazwa oznacza Dzień (Pamięci) Zagłady i Aktów Odwagi. Jak wyglądają obchody w Izraelu? O godzinie 10 słyszy się syreny, a ruch samochodowy zostaje wstrzymany na 2 minuty. Na ceremonii w Yad Vashem spotyka się prezydent i premier Izraela, flagi zostają opuszczone do połowy masztu, zapala się sześć świeczek – upamiętniających 6 milionów Żydów, ofiar Zagłady. W tym roku Marsz Żywych jest wirtualny. Rozpoczął się nocą o godzinie pierwszej polskiego czasu - tłumaczy Agnieszka Dziarmaga.
Ośrodek włączył się również w obchody rocznicy Zagłady Getta Warszawskiego, o czym pisaliśmy kilka dni temu.
Oprócz tego, "Świętokrzyski Sztetl" zachęca do skorzystania z wirtualnego zwiedzania Chmielnika i synagogi oraz do uczestnictwa online w pokazie dioram: o świętach i obyczajach. Film o muzeum w ciężkich czasach koronawirusa przygotowała i udostępniła dla potrzeb muzeum telewizja hiszpańska. To efekt wizyty filmowców w Izraelu 5 listopada ubiegłego roku w "Świętokrzyskim Sztetlu". Dokument o Ośrodku przygotowała pod kierunkiem CotyAserín ekipa hiszpańskich filmowców Był on wyemitowany w programie "Shalom", który w niedzielne poranki oglądają miliony widzów na kanale drugim hiszpańskiej telewizji.
- Rekomendujemy także książkę dr. Marka Tuszewickiego pt. "Żaba pod językiem: medycyna ludowa Żydów aszkenazyjskich przełomu XIX i XX wieku". Autor znakomicie oddaje specyfikę medycyny ludowej Żydów. Nakreślone przez niego wierzenia i praktyki zdrowotne pokazują ich bogactwo z licznymi powiązaniami kulturowymi i znaczeniami. Są wręcz wzorcowym katalogiem środków i metod leczniczych właściwych kulturze Żydów w środkowej Europie. To książka o tym, jak Żydzi radzili sobie w czasach zarazy - zachęca Agnieszka Dziarmaga.