Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

Spotkanie autorskie w Instytucie Dizajnu

Instytut Dizajnu zaprasza na spotkanie autorskie z Magdaleną Kalisz i Małgorzatą Czyńską, które odbędzie się 6 sierpnia o godzinie 18 na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego. Wydarzenie towarzyszy wystawie "100-lecie polskiego dizajnu".

W ramach spotkania historyk sztuki Małgorzata Czyńska przybliży historię polskiego wzornictwa po I wojnie światowej i omówi najważniejsze tendencje polskiego projektowania na przestrzeni ostatnich dekad. Tego wieczoru odbędzie się również oprowadzanie po wystawie. Kuratorka ekspozycji Magdalena Kalisz opowie o przedmiotach tamj zgromadzonych  i o tym, czym się kierowała dokonując wyboru eksponatów, które najlepiej przedstawią polskie projektowanie na przestrzeni stu lat.

Ekspozycja w formie mobilnej galerii-kontenera, zwana Mobilnym Instytutem Kultury, powstała w ramach międzynarodowego, objazdowego projektu Polish Culture Trip prezentującego polską kulturę zarówno w kraju, jak i za granicą (odwiedził już Brukselę, Kopenhagę, Gdańsk czy Łódź). W tym roku na jego trasie znalazły się Kielce. Prezentacje w MIK-u odbywają się zawsze w istotnym kontekście, a w tym roku jest to kontynuacja obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawa ma szeroki przekrój - prezentuje osiągnięcia polskiego wzornictwa na przestrzeni minionego stulecia. Wybrane obiekty reprezentują kolejne dekady, od uzyskania przez Polskę niepodległości aż po współczesność. Na ekspozycję składają się zarówno kultowe obiekty sięgające lat 50., 60., 70. m.in. takich projektantów jak: Roman Modzelewski, Józef Chierowski czy prof. Zbigniew Horbowy, jak i współczesne spod znaku Oskara Zięty czy Marka Cecuły. 

Projektanci, których prace prezentowane są w Mobilnym Instytucie Kultury to: Fabryka Porcelany AS Ćmielów, FAMEG, Nowy model, 366 Concept – Retro Furniture, Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A., Manufaktura w Bolesławcu, zieta prozessdesign, Wrocławska Galeria Polskiego Plakatu, Aurelia Buczek, Anna Meronk, Kuźnia Skały, LATALAdesign, Marta Zep, Anna Rulecka, Karolina Merska.

Ekspozycję będzie można oglądać na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego do 24 sierpnia. Wstęp jest bezpłatny.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO