Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Śpiulkolot, gankować i noob, czyli język współczesnej młodzieży

środa, 05 stycznia 2022 13:27 / Autor: Radio eM
Śpiulkolot, gankować i noob, czyli język współczesnej młodzieży
Śpiulkolot, gankować i noob, czyli język współczesnej młodzieży
Radio eM
Radio eM

Na językach młodych modne jest ostatnimi czasy słowo „śpiulkolot”. Jaka jest jego geneza? Co tak właściwie oznacza? Znaczenie wielu słów może być wielką zagadką nawet dla najlepszych polonistów!

Śpiulkolot to młodzieżowe słowo roku 2021, które oznacza stan, kiedy jesteśmy na granicy jawy a snu. Popularne stało się za sprawą memów i instagramowego konta Make Life Harder. Obecnie robi się coraz bardziej powszechne i używają go nie tylko młodzi, ale również dorośli.

- Ten wyraz to wcale nie jest słowo, którego używała młodzież – mówi prof. hab. Piotr Zbróg. To słowo stało się bliższe młodzieży dopiero wtedy, kiedy zostało zgłoszone i młodzi ludzie głosowali na nie, bo im się ono podobało  – dodaje.

Są jednak słowa, których młodzież, jak i osoby dorosłe, używają na co dzień, jednak dla wielu nie są one zrozumiałe. Chodzi tu przede wszystkim o wyrazy wywodzące się ze środowiska gejmerskiego (ale i nie tylko), które zostały przeniesione do wyrazów powszechnych.

Poniżej wyjaśniamy znaczenie i pochodzenie niektórych z nich:

Gankować – wyraz, który narodził się dzięki grze League of Legends. Oznaczał on moment, kiedy wrogi lub sojuszniczy leśnik wchodził na jedną z trzech linii, aby pomóc swojej drużynie. W przekładzie na normalny język: zaskoczyć kogoś nagłym wejściem do pomieszczenia. Przykład: „Mama mi właśnie zgankowała pokój”

Lagować – słowo pochodzi od angielskiego lag, które w skrócie oznacza zacinanie, przerywanie (w odniesieniu do Internetu). Obecnie popularnym powiedzeniem jest „lag mózgu”, które w uproszczeniu oznacza chwilowe zgubienie tematu rozmowy, zapomnienie o danej rzeczy czy posiadać z czymś problem.

Noob – słowo oznaczające kogoś kiepskiego w danej dziedzinie. W grach oznaczało najgorszego zawodnika, który nie robił nic pożytecznego dla drużyny. Obecnie jest to forma obrazy kogoś, kto jest kiepski w jakiejś dziedzinie, nie koniecznie związanej z grami.

Pogchamp (lub pog i poggers) – słowo, które wywodzi się od emotikony z platformy streamingowej twitch. Ze względu na jej wygląd ludzie zaczęli jej używać w momentach, kiedy była potrzebna reakcja na coś pozytywnego. Obecnie słowa używa się, gdy wydarzy się coś dobrego, wręcz niewyobrażalnie. Przykładem może być reakcja słowem pogchamp na informację o wygraniu wycieczki.

Level – od angielskiego poziom, który w większości gier jest wyznacznikiem udoskonalenia gracza. Obecnie wyraz ten zastępuje wiek osoby. Przykład: Moja siostra, level 12, […].

Młodzież na każdym kroku tworzy nowe słowa, które brzmią niezrozumiale, szczególnie dla starszych pokoleń. Większość z nich powstaje przez przypadek, przejęzyczenie czy próbę utworzenia czegoś własnego. Mało które pozostaje na dłużej w obiegu i zanika po kilku miesiącach, ale istnieją też takie, które utrzymują się w polszczyźnie od wielu lat i nic nie wskazuje na to, aby miały odejść w zapomnienie.

Tekst: Klaudia Sasak, Dominika Skowron

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO