Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Smaczny i kolorowy festyn. Kulinarne tradycje w centrum Kielc

poniedziałek, 12 czerwca 2017 15:44 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Smaczny i kolorowy festyn. Kulinarne tradycje w centrum Kielc
Smaczny i kolorowy festyn. Kulinarne tradycje w centrum Kielc
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Smacznie i kolorowo zrobi się w przyszłą niedzielę w kieleckim Parku Miejskim. 18 czerwca odbędzie się 17. konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. W rywalizacji ocenianych będzie 56 świętokrzyskich produktów żywnościowych – w tym przetwory mięsne, mleczne czy napoje. Na miejscu pojawią się także regionalni producenci certyfikowanej żywności. To nie wszystko.

Zazwyczaj większe imprezy dotyczące tradycji kulinarnej regionu świętokrzyskiego odbywają się poza stolicą województwa. Tym razem, to czym mogą się pochwalić nasze gospodynie, pojawi w samym centrum Kielc. W 17. konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” o miano najsmaczniejszych produktów walczyć będą między innymi kiełbasa suszka, kawa z żołędzi, dżem z czarnego bzu czy olej rydzowy z Mikułowic.

Konkurs ma promować bogactwo polskiej wsi i lokalne tradycje kulinarne. - Możemy zauważyć, że wiele zgłoszonych produktów pochodzi od ludzi, którzy już jakoś zaistnieli w konkursach. Oni dostrzegają potrzebę udziału w tej rywalizacji, bo widzą w niej promocję i dodatkowe dochody. Mamy też sporą grupę produktów zgłaszanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia. To żywność, która później pojawia się na imprezach w Tokarni czy innych lokalnych wydarzeniach. To też jest ważne, ponieważ te produkty wyróżniają powiat czy gminę - mówi Teresa Wąsik ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, współorganizator imprezy.

Wysokojakościowa tradycyjna żywność o wyjątkowych walorach smakowych buduje tożsamość regionalną i może być także naszą… atrakcją turystyczną. Ponadto, samorząd wojewódzki zauważa, że trwa moda na tradycje, odświeżanie tego, co zapomniane. Tą modę trzeba wykorzystywać. - W rolnictwie dziś jest tak, że można wyprodukować praktycznie wszystko. Mamy niewielu rolników, ale oni są naprawdę dobrze przygotowani. Problematyczna może być późniejsza sprzedaż. Konkurs jest także jedną z form zachęcania do sięgania po wysokojakościowe produkty - mówi Sławomir Neugebauer, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska.

Imprezie z regionalnymi daniami w roli głównej towarzyszyć będą występy laureatów 41. Buskich Spotkań z Folklorem. Wystąpi 26 zespołów ludowych. - Spotkałem kilku artystów, którzy już zapowiedzieli swój udział w wydarzeniu. Zobaczymy plejadę najbardziej znaczących twórców ludowych. Na pewno będzie smacznie i wesoło - zapowiada marszałek Adam Jarubas.

Tradycyjne smaki zagoszczą w Parku Miejskim w Kielcach w nadchodzącą niedzielę. Start o godzinie 11. Impreza potrwa do późnego popołudnia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO