KULTURA
Smaczna i widowiskowa majówka w Tokarni
W majówkę Muzeum Wsi Kieleckiej połączy tradycję z nowoczesnością. Organizatorzy kilkudniowej imprezy zapewniają, że początek maja w Parku Etnograficznym w Tokarni będzie smaczny i widowiskowy. Na początek spróbujemy dań charakterystycznych dla naszego regionu, a potem spotkamy się z filmowcami.
Tradycyjne lokalne dania wjadą na stoły w podkieleckim skansenie w najbliższą niedzielę i poniedziałek. Podczas II Świętokrzyskiego Festiwalu Smaku spotkamy zarówno gospodynie domowe, jak i osoby znane z imponujących zdolności kulinarnych. Nie zabraknie muzyki ludowej na żywo. Natomiast w środę 3 maja o godzinie 13 muzeum zaprasza do Parku Etnograficznego w Tokarni na imprezę pod hasłem „Filmowy skansen”. W jej ramach promowane będą tytuły, do których zdjęcia realizowane były na ziemi świętokrzyskiej. - Chcemy pokazać światu w jaki sposób nasz region jest wykorzystywany jako plener filmowy przez znakomite ekipy – mówi Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.
Pierwszymi gośćmi nowej imprezy w skansenie będą filmowcy z regionu, którzy zasłynęli siłą walki i całkiem przyzwoitym filmem. - Motywem przewodnim „Filmowego skansenu” będzie film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego. Będziemy mogli spotkać się z aktorami, którzy wzięli udział w tej produkcji - mówi Mariusz Masny, szef Muzeum Wsi Kieleckiej.
Z odwiedzającymi Park Etnograficzny spotka się również kierownik produkcji i scenograf Joanna Biskup-Brykczyńska, która przeprowadzi warsztaty scenograficzne. Udział w imprezie zapowiedzieli także aktorzy, którzy zagrali u Łęckiego: Hanna Świętnicka, Wojciech Niemczyk, Piotr Cyrwus, Marcel Sabat oraz Robert Wrzosek. Spotkanie poprowadzi pochodzący z Kielc krytyk filmowy Piotr Kletowski. Konrad Łęcki ze swoją ekipą filmową w podkieleckim skansenie spędził wiele godzin. Świętokrzyskie chaty możemy zobaczyć w wielu scenach „Wyklętego”. - Gdy mówiliśmy o daniach, które będzie można skosztować podczas majówki w Tokarni przypomniała mi się jedna ze scen, które kręciliśmy w skansenie. Była to scena zabawy na wsi. Wtedy pracownicy muzeum pomagali nam przygotowywać potrawy na stół. To wszystko stało w chacie, pięknie wyglądało. Wyobraziłem sobie, że te same dania znów będą w tym miejscu tak smakowały. Myślę, że Park Etnograficzny jest idealnym miejscem do tego typu wydarzeń – mówi Konrad Łęcki.
W skansenie wystąpi także raper Lukasyno, autor utworu pt. „Pytasz synku”, który promuje „Wyklętego”. Warto wspomnieć, że twórca łączy hip-hopową stylistykę z tradycyjnym śpiewem ludowym. Imprezę zakończy widowisko historyczne „Uwolnić Wyklętych” w wykonaniu kieleckiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów. Rekonstruktorzy przeniosą nas na plan filmowy ponieważ na żywo odtworzona zostanie imponująca scena uwolnienia żołnierzy z posterunku MO.