Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Ruszył konkurs „Recycling na miarę - Moniuszko Inspiruje”

wtorek, 05 lutego 2019 14:38 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Fundacja VIVE Serce Dzieciom i Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego po raz trzeci ogłaszają konkurs plastyczny „Recykling na miarę”. W tym roku tematem przewodnim konkursu jest twórczość Stanisława Moniuszki, kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i twórcy polskiej opery narodowej.

Inspiracją dla tematu przewodniego trzeciej edycji konkursu „Recycling na miarę” jest ustanowienie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Roku Stanisława Moniuszki. W tym roku przypada bowiem 200. rocznica jego urodzin. W konkursie bierze udział ponad stu uczniów z 30 szkół z województwa świętokrzyskiego. Ich zadaniem jest przygotowanie prac artystycznych z wykorzystaniem odpadów tekstylnych. Nabór do konkursu ruszył 4 lutego, a jego inauguracja rozpocznie się warsztatami w pracowniach artystycznych Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych 28 lutego.

Zgodnie z Regulaminem konkursu każda szkoła może nadesłać od 3 do 12 prac konkursowych inspirowanych twórczością Stanisława Moniuszki. Prace młodzieży będą wykonane wyłącznie z surowców wtórnych, otrzymanych od Fundacji podczas Inauguracji. Będą przyjmowane do 24 maja. Kapituła dokona wyboru 12 zwycięskich prac konkursowych do 31 maja.

Regulamin i karta zgłoszenia są dostępne w zakładce konkursu na stronie Fundacji VIVE Serce Dzieciom

Konkurs prowadzony jest przez Fundację VIVE Serce Dzieciom we współpracy z Zespołem Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Patronat objęły Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Radio Kielce S.A.

Konkurs “Recykling na miarę” wpisuje się w nurt Textile Upcycling, który jest formą przetwarzania wtórnego odpadów tekstylnych, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

Liderem trendu jest VIVE Group, dla której istotnym elementem długofalowej strategii jest dążenie do dalszego rozwoju potencjału biznesowego przy jednoczesnej redukcji kosztów oraz adaptacji do zmieniającego się otoczenia, które staje się coraz bardziej wrażliwe na środowiskowy i społeczny wpływ największych graczy biznesowych. W ramach nurtu spółki VIVE Group prowadzą wiele inicjatyw, w tym projekty TRANSPLANTACJA i ADAPTACJA. Grupa VIVE organizuje również akcje edukacyjne skierowane do odbiorców z różnych grup wiekowych, w tym właśnie konkurs plastyczny “Recycling na miarę”.

Fundacja VIVE Serce Dzieciom wchodzi w skład VIVE Group, czyli grup powiązanych ze sobą spółek, z których główna – VIVE Textile Recycling, działając od 26 lat, jest liderem w branży recyklingu tekstyliów w Polsce i Europie. Celem Fundacji VIVE Serce Dzieciom jest pomoc dzieciom i młodzieży nie tylko finansowo, poprzez stypendia naukowe, czy środki na leczenie, ale przede wszystkim poprzez przekazanie dobrego przykładu i najważniejszych wartości, które ułatwią im start w dorosłe życie. Fundacja skupia się między innymi na projektach związanych z kształceniem oraz przeciwdziałaniem izolacji społecznej, wspieraniu przedsiębiorczości u dzieci, poradnictwie i doradztwie, kształtowaniu pozytywnych postaw, a także zainteresowaniu aktywnością fizyczną i sportem.  Prowadzi szereg projektów resocjalizujących, edukacyjnych oraz sportowych. W ramach Fundacji działają trzy programy stypendialne. Pomaga również dzieciom chorym i niepełnosprawnym. W 2011 roku założyciel Fundacji, biznesmen Bertus Servaas, został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy.

VIVE Textile Recycling to główna spółka wchodząca w skład VIVE Group, która działając od 26 lat, jest liderem branży recyklingu tekstyliów w Polsce i Europie. Firma posiada najnowocześniejsze w Polsce, w pełni skomputeryzowane linie do sortowania odzieży, które umożliwiają przerób 500 ton surowca na dobę z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych ISO 9001 i 14001. Każdego dnia ponad 990-osobowa załoga w systemie 3-zmianowym sortuje i pakuje gotowe produkty z 700 różnych grup asortymentowych. Tak przygotowane produkty trafiają do ponad 70 krajów na świecie oraz do sieci sklepów detalicznych VIVE Profit na terenie kraju. Firma produkuje również czyściwo przemysłowe wykorzystywane przez przedsiębiorstwa wielu branż.

Opracowanie na podst. informacji prasowej

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO