Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Ruszył konkurs „Nasi sąsiedzi – Żydzi”

środa, 15 lutego 2017 09:45 / Autor: Radio eM
Ruszył konkurs „Nasi sąsiedzi – Żydzi”
Ruszył konkurs „Nasi sąsiedzi – Żydzi”
Radio eM
Radio eM

Ruszyła już piąta edycja konkursu wojewódzkiego „Nasi sąsiedzi Żydzi”, ale poszerzona o nową grupę uczestników. Tym razem będą mogli w nim wziąć udział słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Organizatorom zależy na zwiększeniu liczby relacji i świadectw osób pamiętających żydowskich sąsiadów, a świadków z każdym rokiem ubywa. – Odchodzą naturalną koleją rzeczy, a wraz z nimi ginie pamięć o żydowskich sąsiadach na Kielecczyźnie – mówi Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno–Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.

Konkurs, adresowany wcześniej do uczniów szkół wszystkich szczebli, a obecnie także i do studentów UTW, jest organizowany przez Ośrodek Edukacyjno–Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku, we współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, kielecką delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej i Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów historią regionalną, dotyczącą życia Polaków i Żydów w dawnych miasteczkach, zamieszkałych przez oba narody, tworzących ich obyczajowość, kulturę, gospodarkę. Prace konkursowe mogą dotyczyć różnych zagadnień związanych z życiem codziennym, kulturą, aktywnością społeczno–gospodarczą mieszkańców żydowskich dawnych sztetli oraz czasów II wojny światowej, w tym wątku Polaków ratujących Żydów.

Obszar badania obejmuje województwo świętokrzyskie. Wymaganą formą pracy konkursowej jest wywiad w formie pisemnej. Tak uczeń, jak i dorosły uczestnik konkursu, zobowiązany jest do przygotowania pracy pisemnej spełniającej kryteria wywiadu. Wywiad należy przeprowadzić z osobą pamiętającą funkcjonowanie sztetli, a rozmówca powinien być związany z regionem poprzez urodzenie lub mieszkanie. W konkursie mogą uczestniczyć pojedyncze osoby lub zespoły liczące nie więcej niż trzy osoby.

Inną propozycją jest przygotowania tematycznego nagrania. Uczestnik konkursu zobowiązany jest do nagrania swoich wspomnień i sporządzenia protokołu nagrania (w protokole należy umieścić dokładny tekst całego wspomnienia). Do relacji można dołączyć fotografie, dokumenty lub inne pamiątki potwierdzające przedstawione fakty. w ramach Konkursu słuchacz może opracować relację historyczną poświęconą ratowaniu Żydów przez Polaków, która ma mieć formę wypowiedzi pisemnej (podpisanej przez składającego relację), filmowej lub dźwiękowej (np. słuchowisko). Do relacji należy dołączyć fotografie, dokumenty lub inne pamiątki potwierdzające fakt udzielania pomocy Żydom oraz informacje o osobie lub osobach, które złożyły relacje.

- Słuchacze UTW sami w sobie stanowią skarbnicę wspomnień, mają też znajomych, przyjaciół, którzy mogą okazać się nieocenionym źródłem wiedzy historycznej, a na tym nam, organizatorom, zależy. Staramy się zaangażować nie tylko kieleckie uniwersytety, ale także i te z regionu, np. ze Starachowic, Staszowa, Chęcin, Włoszczowy , Końskich, czy Buska-Zdroju – mówi Agnieszka Dziarmaga.

Przewidziane są nagrody i wyróżnienia w każdej grupie wiekowej. Najlepsze prace będą wykorzystane przez Ośrodek Edukacyjno–Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku w celach dydaktycznych. Jeden egzemplarz zostanie także przekazany do Archiwum Państwowego.

Nadzór merytoryczny i opiekę naukową zapewnia Instytut Historii UJK oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. Dokumentem regulującym zasady konkursu jest Porozumienie z dn. 10 stycznia 2013 r., zawarte pomiędzy Gminą Chmielnik, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w czerwcu 2017 r. podczas Dni Kultur – w Dniu Kultury Żydowskiej. Szczegóły na temat Konkursu dostępne są w Regulaminie zamieszczonym na stronie www.swietokrzyskiszetl.pl w zakładce Konkurs.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO