KULTURA
Rozpoczyna się czwarty "Animatus"
Rozpoczęła się czwarta edycja Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub formy teatralnej "Animatus", którego organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne oraz zrealizują zwycięskie koncepcje w ramach rezydentury artystycznej.
W konkursie mogą wziąć udział pełnoletni twórcy różnych dziedzin plastycznych, sztuk wizualnych i teatralnych.
– Poszukujemy najbardziej interesujących, ciekawych form teatralnych, których nie możemy spotkać na co dzień w dziedzinie lalkarstwa, w tym także dorosłego. Szukamy innowacyjnych, nietuzinkowych rozwiązań, materiałów. Już wykorzystaliśmy wosk, a teraz myśleliśmy o lodzie – mówi Karolina Gregorczyk-Rożkowicz, specjalistka do spraw marketingu w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.
Zadaniem konkursowe polega na przygotowaniu oryginalnego projektu lalki, animowanego obiektu lub formy teatralnej, przeznaczonej do wykorzystania w etiudzie teatralnej lub performansie.
– Zgłoszenia i prace konkursowe można nadsyłać na adres info@animatuscontest.pl do końca sierpnia tego roku. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu znajdują się na stronach www.animatuscontest.pl oraz www.teatrkubus.pl – informuje Karolina Gregorczyk-Rożkowicz.
Nadesłane prace oceni jury, które do drugiego etapu wybierze najbardziej interesujące projekty. Następnie, do 15 września, wskazani autorzy przedstawią szczegółowe założenia swoich propozycji, a później komisja konkursowa wyłoni ostatecznie trzech zwycięzców.
Każdy z laureatów otrzyma nagrodę w wysokości tysiąc Euro oraz weźmie udział w rezydenturze, w ramach której zrealizuje swój konkursowy projekt oraz zaprezentuje go podczas pokazu dla publiczności w Kielcach.
Finał "Animatusa" odbędzie się w listopadzie. – Planujemy go zrealizować w formie tradycyjnej. Zaproponowaliśmy współpracę szkołom wyższym artystycznym: Akademii Teatralnej w Białymstoku, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu i Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego w Kielcach. Mamy nadzieję, że studenci do nas przyjadą i pokażą swoje zrealizowane prace na Forum Form. Będą także pokazy, panel dyskusyjny i wystawa online – wylicza Karolina Gregorczyk-Rożkowicz.
W trzech minionych edycjach konkursu uczestniczyli scenografowie, projektanci, reżyserzy, performerzy, lalkarze oraz twórcy multimediów, a nagradzane prace powstawały z wykorzystaniem zarówno technik tradycyjnych rzemieślniczych, lalkarskich, rzeźbiarskich, jak też współczesnych rozwiązań cyfrowych np. VR i druk 3D.
Pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym konkursu jest Robert Drobniuch, wieloletni dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś", a obecnie szef Teatru Lalek "Guliwer" w Warszawie. Konkurs jest realizowany we współpracy z kieleckim Instytutem Dizajnu oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.