KULTURA
Przegląd filmów historycznych
Rozpoczyna się IV edycja Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Kolejną odsłonę cyklu zainauguruje pokaz „Generała Nila” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Na ten seans zaprasza Instytut Pamięci Narodowej do kina Fenomen w murach Wojewódzkiego Domu Kultury już w czwartek 30 marca o godzinie 18. Prelekcję ph. „Generał Emil Fieldorf Nil – Polak, żołnierz, patriota” wygłosi Marek Jończyk, pracownik Biura Edukacji Narodowej kieleckiej delegatury Instytutu.
W programie przeglądu znalazły się filmy o tematyce historycznej w reżyserii grona najlepszych polskich twórców. To zarówno tytuły z ostatnich lat, jak i klasyka polskiej kinematografii. W jeden czwartek każdego miesiąca, za każdym razem o godzinie 18, w kinie Fenomen zobaczymy produkcje między innymi Jana Kidawy-Błońskiego, Jana Komasy, Andrzeja Wajdy czy Krzysztofa Zanussiego. To filmy poruszające problematykę II wojny światowej i trudnych losów Polski i Polaków w czasach komunizmu. Każdy z pokazów wzbogacony będzie o krótkie wystąpienie historyka i dyskusję. Tematyka filmowych propozycji najczęściej powiązana będzie z uroczystościami patriotycznymi. Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.
Terminarz przeglądu filmów fabularnych o najnowszej historii Polski:
1. „Generał Nil”, reż. Ryszard Bugajski - 30 marca 2017 r.
2. „Syberiada polska”, reż. Janusz Zaorski - 27 kwietnia 2017 r.
3. „Zaćma”, reż. Ryszard Bugajski - 18 maja 2017 r.
4. „Człowiek z marmuru”, reż. Andrzej Wajda - 29 czerwca 2017 r.
5. „Powstanie warszawskie”, reż. Jan Komasa – 27 lipca 2017 r.
6. „Lotna”, reż. Andrzej Wajda - 7 września 2017 r.
7. „Życie za życie”, reż. Krzysztof Zanussi - 19 października 2017 r.
8. „Różyczka”, reż. Jan Kidawa-Błoński - 16 listopada 2017 r.
9. „80 milionów”, reż. Waldemar Krzystek - 12 grudnia 2017 r.
Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr”.