Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Osiem dni z kulturą francuską czyli I Festiwal Filmu i Muzyki. Francja w Filharmonii Świętokrzyskiej

poniedziałek, 27 sierpnia 2018 15:29 / Autor: Beata Kwieczko
Osiem dni z kulturą francuską czyli I Festiwal Filmu i Muzyki. Francja w Filharmonii Świętokrzyskiej
Osiem dni z kulturą francuską czyli I Festiwal Filmu i Muzyki. Francja w Filharmonii Świętokrzyskiej
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Muzyka francuska i filmy o tej samej tematyce oraz degustacje sera i wina wypełnią program I Festiwalu Filmu i Muzyki. Francja organizowanego przez Filharmonię Świętokrzyską. Impreza rozpocznie się w 7 września i będzie trwać osiem dni.

Festiwal zainauguruje koncert "Pod dachami Paryża", który odbędzie się 7 września o godzinie 19 w sali koncertowej Filharmonii. Przed publicznością wystąpi akordeonista Wiesław Prządka oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Bohdana Jarmołowicza. O muzyce opowie Olga Antas. W programie koncertu znajdą się utwory Richarda Galliano, Zbigniewa Preisnera, Marguerite Monnota, Ennio Morricone oraz Francisa Lai. Słuchacze będą mogli przenieść się do świata paryskich kawiarenek za sprawą artystów zakochanych w muzyce francuskiej, gdzie tanga Galliano gra się wyłącznie na akordeonie, a tanga Piazzolli najpiękniej brzmią na bandoneonie.

W sobotę, 8 września, o godzinie 18.30 odbędzie się projekcja komedii kulinarnej pt. "Niebo w gębie" w reżyserii Christiana Vincenta. Słowo wstępne wygłosi Jarosław Skulski. Bohaterką filmu jest gwiazda kuchni regionalnej z Dordonii Hortensja, która dostaje szansę gotowania dla głowy państwa. Jej kuchenne rewolucje będzie można zobaczyć w dwóch planach czasowych, w kuchniach Pałacu Elizejskiego, gdzie Hortensja stara się sprostać wymaganiom rozlicznych doradców, dietetyków i klakierów głowy państwa oraz w bazie na Antarktydzie, gdzie z uśmiechem na ustach pichci dla francuskich polarników.

Projekcja połączona będzie z degustacją serów francuskich, która odbędzie się po seansie.

Kolejnego dnia festiwalu o godzinie 11 widzowie zobaczą film animowany "Iluzjonista" w reżyserii Sylvaina Chometa, który opowiada o francuskim magiku wyjeżdżającym do Edynburga, żeby ratować swoją karierę. Bohater zaprzyjaźnia się tam z młodą dziewczyną, która wierzy, że jego sztuczki to prawdziwa magia. Majstersztykiem jest jednak nie fabuła, lecz kapitalna strona wizualna filmu. Zachwycająco odmalowane krajobrazy podkreślane są dynamicznymi, ruchomymi elementami, a bogactwo detali i magiczny klimat końca lat 50. może porwać najbardziej wymagającego widza. Film uhonorowany został Europejską Nagrodą Filmową. Polecany jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

10 września o godzinie 18.30 uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć francuski dramat pt. "Dwie kobiety", którego reżyserem jest Martin Provost. Claire, samotna matka przed pięćdziesiątką, wiedzie nudne, monotonne życie. Każdy kolejny dzień niczym nie różni się od poprzedniego. Wszystko zmienia się w momencie, gdy bohaterka odbiera telefon od siedemdziesięciolilkuletniej Beatrice, która kilka dekad temu była kochanką jej ojca. Szybko okazuje się, że Beatrice jest całkowitym przeciwieństwem Claire, ale obie panie łączy wiele więcej, niż mogłyby przypuszczać.

Następnego dnia organizatorzy proponują "Wieczór z piosenką", który odbędzie się o godzinie 18.30 w sali kameralnej. W klimat paryskiej bohemy publiczność wprowadzą  utwory Aznavoura, Brela, Dassina czy Dalidy. Najpiękniejsze piosenki francuskie zaśpiewa popularny aktor, a także znakomity wokalista Robert Kudelski. Artyście towarzyszyć będzie na fortepianie pianista, kompozytor i aranżer Tomasz Krezymon.

12 września o godzinie 18.30 znów będzie wyświetlony film. Tym razem widzowie obejrzą francuski komediodramat "Nasz najlepszy rok" w reżyserii Cedrica Klapischa. Na główną bohaterkę Juliette niespodziewanie spada ciężar prowadzenia starej, podupadającej rodzinnej winnicy. Żeby przywrócić ją do lat dawnej świetności, musi nie tylko na nowo poukładać rodzinny interes, ale i swoje życie.

Projekcja połączona będzie z degustacją wina po seansie.

W przedostatni dzień festiwalu o godzinie 18.30 publiczność obejrzy film dokumentalny "Taniec. Balet Opery Paryskiej" w reżyserii Fredericka Wisemana. Kluczowymi tematami tego niezwykłego dokumentu są obserwacja i praca. Film jest prześwietleniem Baletu Opery Paryskiej. Wiseman patrzy na scenę, zagląda do garderoby, księgowości, kafeterii, obserwuje stolarzy budujących scenografię, krawcowe szyjące kostiumy, posiedzenie zarządu i przede wszystkim mordercze treningi baletnic. Balet Opery Paryskiej w obiektywie reżysera funkcjonuje jak dobrze zestrojona maszyna z tysiącem trybików, obracających się po to, by w efekcie wyczarować przedstawienie zwiewne, lekkie i przeczące prawom grawitacji. To, co dzieje się za kulisami jest mozolną pracą u podstaw. Idealna baletnica jest połączeniem zakonnicy i boksera – zupełnie poważnie mówi Lefèvre. Pokaz zorganizowany będzie we współpracy z Instytutem francuskim w Polsce.

Wydarzenie zakończy koncert finałowy pt. "Triumf życia i miłości", który odbędzie się 14 września o godzinie 19 w sali koncertowej Filharmonii. Na scenie zaprezentują się śpiewająca aktorka Monika Węgiel oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali, którzy wykonają piosenki z repertuaru Edith Piaf. Publiczność usłyszy takie utwory jak "Hymn o miłości", "Milord", "Non je neregrette rian" czy "Padam, padam".

Koncert zostanie powtórzony 15 września o godzinie 17 w sali Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Bilety na poszczególne wydarzenia festiwalu można kupić w kasie Filharmonii lub za pośrednictwem Internetu na stronie www.filharmonia.kielce.pl w zakładce BILET ON-LINE.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO