Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Niezwykłe zabawki w katalogu Muzeum Zabawek i Zabawy

czwartek, 11 lutego 2021 10:25 / Autor: Adrianna Linertowicz
Niezwykłe zabawki w katalogu Muzeum Zabawek i Zabawy
Fot. FB Muzeum Zabawek i Zabawy
Niezwykłe zabawki w katalogu Muzeum Zabawek i Zabawy
Fot. FB Muzeum Zabawek i Zabawy
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

"Wesoła Stupa" czy "Wielofunkcyjny QŃ"? Te oraz wiele innych propozycji zabawek przyjaznych dziecku możemy zobaczyć w konkursowym katalogu kieleckiego Muzeum Zabawek i Zabawy, który właśnie się ukazał.

Projektowanie zwyczajnych zabawek, które w obecnych czasach są dobrą alternatywą dla cyfrowej rzeczywistości, wcale nie jest łatwe. Bo muszą być jedyne w swoim rodzaju -  rozwijające kreatywność, wyobraźnię oraz sprawność manualną dzieciaków. Konkurs "Zabawka przyjazna dziecku", w ramach którego powstają cudeńka dla najmłodszych, organizowany jest przez kieleckie Muzeum Zabawek i Zabawy i na przestrzeni lat wypracował sobie markę w branży zabawkarskiej. W tym roku odbyła się jego już XI edycja. 

Joanna Kaczmarek zajęła I miejsce w kategorii "zabawka wdrożona do produkcji". Nagrodę dostała za zabawki "Wesoła Stupa" i "Sensoryczne Memo". Jury doceniło wysoką estetykę ich wykonania, przemyślane wzornictwo, a także jakość i zróżnicowane materiały.

stupa

Uznanie zyskał także pomysł Dariusza Szczepańskiego, który zajął II miejsce za projekt "QŃ - wielofunkcyjny koń". Zabawka została zainspirowana ludowym konikiem na biegunach, jednak autor wykonał ją w nowoczesnej formie. "QŃ" jest trwały i solidny , a na szczególną uwagę zasługuje jego wielofunkcyjność oraz wpływ na rozwijanie motoryki dzieci. Co ciekawe, zabawka "rośnie wraz z dzieckiem", dlatego też można ją dostosować do jego rozwoju.

qn

Innym pomysłem była gra "Kiełek na ludowo", która nawiązuje do tradycji i kultury regionu świętokrzyskiego. Jej projektantka, Anna Pałys, zajęła III miejsce.

– Moją intencją było stworzenie gry o korzeniach ludowych dla każdego i w każdym wieku. Takiej, która będzie nie tylko bawiła, ale też uczyła. Gra zawiera elementy gwary, obrzędowości, tradycji i kultury Kielecczyzny. Gracze mają przyjemność przeżyć ekscytującą wędrówkę po tym pięknym i ciekawym regionie – mówiła Anna Pałys.

kielek

Z całą zawartością katalogu wydanego przez MZiZ można zapoznać się tutaj.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO