KULTURA
Niedziela w muzeum. "Ojczyzna duszy Stefana Żeromskiego"
Obrazy i rzeźby ukazujące codzienne życie wsi oraz zwyczaje i obrzędy ludowe można zobaczyć na wystawie czasowej w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. W najbliższą niedzielę po ekspozycji poświęconej regionalizmowi zainteresowanych oprowadzi kurator wystawy Sylwia Zacharz.
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie to kolejne wydarzenie z cyklu "Niedziela w muzeum" organizowanego przez Muzeum Narodowe w Kielcach. Tym razem uczestnicy spotkają się w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, gdzie będą mogli obejrzeć wystawę czasową zatytułowaną "Ojczyzna duszy – Stefana Żeromskiego idea regionalizmu".
Pisarz w swojej twórczości prezentował nowoczesne, antropologiczne podejście do pojmowania i zrozumienia kultury. W swojej wielkiej rozprawie publicystycznej pt. "Snobizm i postęp", nazywanej biblią polskiego regionalizmu dowodził jak niezmiernie ważne dla polskiej kultury jest czerpanie z twórczości ludowej, bogatego folkloru, gwar, klechd czy obyczajów ludowych.
Na ekspozycji znajdują się obrazy i rzeźby ukazujące codzienne życie wsi oraz zwyczaje i obrzędy ludowe takie jak wesele, śmigus–dyngus czy kolędnicy. W gablotach pokazane są autentyczne teksty gwarowe, których można także posłuchać. Wśród eksponatów są także rękopis "Snobizmu i postępu" oraz listy Żeromskiego, w których porusza kwestie krajoznawcze.
Spotkanie rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 12. Wstęp jest bezpłatny. Wystawę czasową, którą uczestnicy zwiedzą w niedzielę, będzie można oglądać do 31 października.