KULTURA
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy przejdzie modernizację
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy przejdzie modernizację. Prace te pozwolą na zwiększenie atrakcyjności najcenniejszych zabytków Wiślicy oraz przyczynią się do powstania unikatowego na skalę Polski i Europy szlaku turystycznego.
W ramach modernizacji Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, będącego Oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach, pawilon archeologiczny, podziemia pod bazyliką i dzwonnica połączone zostaną w jedną ścieżkę turystyczną, zamykającą wszystkie wiślickie zabytki w całość i tworzącą w ten sposób kompleks muzealny.
Jak poinformował Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, realizacja projektu trwa od 2017 roku. Przejście do etapu prac modernizacyjnych rozpoczęło się z opóźnieniem ze względu na kilkukrotne powtarzanie wyboru wykonawcy, spowodowane rosnącymi cenami w branży budowlanej.
– W ostatnich dniach podpisaliśmy umowę z wykonawcą, co oznacza, że wreszcie możemy rozpocząć prace. Dzięki staraniom władz województwa, naszych parlamentarzystów oraz rozmowom z resortem kultury udało się nam doprowadzić do zwiększenia finansowania tego przedsięwzięcia, ponieważ kwota potrzebna do jego realizacji, z kilkunastu wzrosła do 26 milionów złotych – poinformował Kotowski.
– Przy tego typu projektach jesteśmy zobligowani do uczestnictwa w kosztach, w postaci wkładu własnego i w tym miejscu dziękuję marszałkowi i samorządowi województwa za sfinansowanie tego wkładu w 50 procentach. Cieszę się, że wraz ze wzrostem wartości projektu samorząd podjął decyzję o zwiększeniu finasowania – dodał.
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski, zaznaczył, że Wiślica, jest perłą wśród zabytków województwa. – Cieszę się, że na to świętokrzyskie miasteczko przychylnym okiem patrzy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mam nadzieję, że obecne finasowanie pozwali w pełni zrealizować zaplanowane prace – mówił marszałek Bętkowski.
Na prace modernizacyjne składają się m.in. przebudowa i rozbudowa pawilonu archeologicznego w miejscu istniejącego pawilonu ochronnego nad reliktami kościółka św. Mikołaja z tzw. misą chrzcielną. Przeprowadzona zostanie modernizacja i rozszerzenie ekspozycji archeologicznej w podziemiach kolegiaty, adaptacja budynku byłego posterunku energetycznego PGE dla potrzeb muzeum. Zaplanowano także prace archeologiczne i konserwatorskie reliktów, zakup, instalację i uruchomienie systemu multimedialnego na potrzeby ekspozycji oraz montaż instalacji zabezpieczających. Przedsięwzięcie zakończy się pod koniec 2021 roku.
Obecnie w bazylice przeprowadzono już ekspertyzę techniczną stanu bezpieczeństwa konstrukcji i przydatności do użytkowania, a także odbyły się nieinwazyjne badania archeologiczne placu przykościelnego. Ze względu na intensywność prac, od 14 października ruch turystyczny w Wiślicy zostanie zamknięty.
Projekt: “Modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy jako Oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach wraz z otoczeniem w celu zabezpieczenia i ochrony unikatowych obiektów dziedzictwa narodowego” realizowany w jest ramach VIII osi Priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.