Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Mistrzowie Mowy Polskiej na Imieninach Stefana Żeromskiego w Ciekotach

wtorek, 25 sierpnia 2020 11:26 / Autor: Wojciech Dudkowski
fot. Urząd Gminy w Masłowie
Wojciech Dudkowski

Katarzyna Pakosińska, Krzysztof Zanussi, Paweł Sztompke i Leszek Mikos przeczytają na głos dzieła Stefana Żeromskiego. Będą oni gośćmi na jego imieninach, które odbędą się tradycyjnie w pierwszy weekend września w Ciekotach.

Spotkanie poprowadzi profesor Bolesław Faron, historyk literatury polskiej. W organizacji współuczestniczy biuro promocji konkursów Mistrzów Mowy Polskiej.

- Nie było trudno zaprosić Mistrzów Mowy Polskiej do Ciekot. Stefan Żeromski jest im bliski. Do naszego spotkania przygotowują się już od kilku tygodni. Będą czytać fragmenty dzieł Stefana Żeromskiego: Paweł Sztompke przeczyta „Zmierzch”, Leszek Mikos będzie czytał „Rozdziobią nas kruki, wrony”, Krzysztof Zanussi „Echa Leśne”, a Katarzyna Pakosińska „Siłaczkę”. Po każdym z tych fragmentów profesor Bolesław Faron poprowadzi rozmowę, m. in. na temat języka Stefana Żeromskiego i jego dzieł, ale także współczesnej polszczyzny. – zapowiada Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.

Czytanie rozpocznie się w sobotę 5 września o 17 przed Dworkiem Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Kolejny dzień obchodów imienin to góralskie świętowanie.

- W tym roku będziemy pokazywać działalność Stefana Żeromskiego związaną z Tatrami. Pewnie niewiele osób wie, że Żeromski był prezydentem Rzeczpospolitej Zakopiańskiej, organizacji państwowej, która została utworzona na początku XX wieku w Zakopanem – zauważa Wojciech Purtak

Pierwszym punktem będzie koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Masłowa o godzinie 16. Następnie otwarta zostanie wystawa "Tatrzańskie pejzaże Stefana Żeromskiego w obiektywie Roberta Gąsienicy". W programie również spotkanie z Maciejem Pinkwartem, autorem książki pt. "Stefan Żeromski. Prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej". O 18:30 kustosz Kazimiera Zapałowa oraz dyrektor Wojciech Purtak podsumują 10 lat funkcjonowania Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom". Na zakończenie wystąpi kapela Zakopiany z Zakopanego.

- Ze wzglądów bezpieczeństwa, wydarzenie odbędzie się w plenerze, scena będzie ustawiona przed dworkiem Stefana Żeromskiego. Oczywiście zachowane będą wszelkie zasady sanitarne oraz wymagane odstępy – podkreśla dyrektor Centrum Edukacji i Kultury

Na każdy dzień świętowania obowiązują bezpłatne wejściówki.

Można je zarezerwować mailowo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 41 311 21 28.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO