KULTURA
Majowe propozycje Stowarzyszenia im. Jana Karskiego
Spotkanie online z Michałem Wójcikiem, wspólne sprzątanie żydowskiego cmentarza, koncert kameralny oraz zwiedzanie ekspozycji. Takie propozycje przygotował na najbliższy miesiąc Instytut Kultury Spotkani i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach.
Oprócz ekspozycji stałej, w kamienicy przy ulicy planty 7, można oglądać wystawę poświęconą kieleckiemu gettu, na której prezentowane są zdjęcia i dokumenty z lat 1941 - 1942, w tym oryginalna opaska z Gwiazdą Dawida z getta. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie indywidualnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Pracownicy Instytutu sugerują wcześniejszą rezerwację telefoniczną. Ekspozycja będzie czynna do 27 maja.
Ponadto, w najbliższy czwartek, 13 maja, o godzinie 17 odbędzie się spotkanie on-line z Michałem Wójcikiem, autorem książki "Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady". W czasie II wojny światowej na ziemiach polskich funkcjonowało kilka obozów zagłady, których jedynym celem było wymordowanie ludności żydowskiej. Do dziś pokutuje przekonanie, że Żydzi się nie bronili, "szli jak barany na rzeź". Tymczasem żydowski opór to mało znana karta tej wojny. Spotkanie będzie transmitowane na kanale You Tube Stowarzyszenia.
Z kolei 19 maja Stowarzyszenie zaprasza do wspólnego sprzątania cmentarza żydowskiego na kieleckim Pakoszu. Uczestnicy spotykają się o godzinie 16 przy bramie cmentarnej. Osoby, które będą uczestniczyć w wydarzeniu powinny zabrać ze sobą grabie, twarde szczotki i rękawice ochronne.
Kolejne wydarzenie zostało zaplanowane na 23 maja, w 78. rocznicę mordu na dzieciach żydowskich. Tego dnia o godzinie 13 odbędzie się spotkanie przy grobie zamordowanych dzieci na kieleckim cmentarzu żydowskim. Upamiętni ono 45. dzieci zastrzelonych przez Niemców w 1945 roku w obozie w Treblince, ponieważ zostały one uznane za niezdolne do pracy. Najmłodsze miało 15 miesięcy, a najstarsze 13 lat.
W niedzielę, 30 maja o godzinie 17 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu odbędzie się koncert kameralny flecisty Anatolija Kogana i pianisty Konstantego Wileńskiego połączony z prezentacją książki pt. "Pamięć kieleckich Żydów", którą wydało w ubiegłym roku Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Na wydarzenie obowiązują zapisy poprzez stronę www Stowarzyszenia.
Anatolij Kogan ukończył Akademię Muzyczną w Kijowie. Jako solista koncertował w wielu krajach, uczestniczył w licznych Festiwalach. Na swym koncie ma wiele nagrań dla radia i telewizji, tworzył też ścieżkę dźwiękową to kilku filmów. W 1990 roku wyemigrował do Izraela. Z kolei Konstanty Wileński pochodzi z inteligenckiej rodziny kijowskiej o bogatych tradycjach muzycznych. Wychowany w duchu artystycznego klimatu domu rodzinnego Konstanty podjął naukę w Konserwatorium Kijowskim, które ukończył z wyróżnieniem. Jest kompozytorem i koncertującym pianistą. Koncertuje na całym świecie. Mieszka w Kiecach i wykłada na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.