KULTURA
Lalka na przestrzeni dziesięcioleci
Lalki produkowane od drugiej połowy XIX wieku do czasów współczesnych prezentuje Galeria Winda w Kieleckim Centrum Kultury. „Lalka w Belle Epoque”, bo taki tytuł nosi ekspozycja, analizuje przemiany zabawek na przestrzeni 150 lat. Oglądając wystawę dowiemy się co nieco o rodzajach lalek oraz o ich historii w kontekście trendów w modzie i przemian kulturowych oraz społecznych.
- Punktem wyjścia dla tej wystawy jest ukazanie tego, jak zmieniły się kanony estetyczne i rola piękna w naszym społeczeństwie. 150 lat temu mieliśmy tak zwaną fashion doll, czyli lalkę paryżankę w koronkach, w latach dwudziestych ubiegłego wieku były dziewczynki w filcowych płaszczykach a następnie gumowa komunistka z bardzo taniego tworzywa ale produkowana na skalę masową – wylicza historyk sztuki i kurator wystawy Katarzyna Sosenko. - Zadaję sobie pytanie, skoro taką transformację przeszła lalka, jak będzie ona wyglądała w przyszłości? Będzie to robot, który wykona część czynności za nas? Będzie brzydka czy ładna? - zastanawia się Katarzyna Sosenko.
Na wystawie zobaczymy około 160 eksponatów prezentujących różne epoki. Lalki pochodzą z prywatnych zbiorów rodziny Sosenków. Ekspozycja towarzyszy trzeciej edycji Akademii OFF FASHION, której motywem przewodnim jest powieść „Lalka” Bolesława Prusa.