Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Kulturalny rok 2017. Podsumujmy interesujące wydarzenia w Kielcach i w regionie

niedziela, 31 grudnia 2017 06:19 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Kulturalny rok 2017. Podsumujmy interesujące wydarzenia w Kielcach i w regionie
Kulturalny rok 2017. Podsumujmy interesujące wydarzenia w Kielcach i w regionie
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Koniec roku to dobry czas na podsumowania. Przypomnijmy sobie, co ciekawego działo w Kielcach i okolicach w 2017 roku. Prócz koncertów, nowych sztuk w teatrach doczekaliśmy się także premier filmów stworzonych w regionie świętokrzyskim. Nie zabrakło także ważnych wydarzeń, które pozwolą rozwinąć się lokalnej kulturze.

Pierwszy kwartał roku przyniósł premierę wyczekiwanego filmu „Wyklęty” Konrada Łęckiego. Widowiskowa produkcja o podziemiu antykomunistycznym powstawała kilka lat. Pierwsze pełnometrażowe widowisko kielczanina zebrało niezłe recenzje i jest wymieniane wśród najlepszych polskich filmów tego roku. W ostatnich miesiącach Konrad Łęcki rozpoczął prace nad kolejnym filmem. Tym razem będzie to adaptacja książki „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego.

Rok 2017 zbliżył nas do istotnych inwestycji w kulturę. Wybrana została koncepcja przebudowy obiektu przy ulicy Zamkowej, gdzie za kilka lat na spektakle będzie zapraszał Teatr „Kubuś”. Jeśli mówimy o bieżącej działalności artystycznej kielecka scena lalkowa również ma się czym pochwalić. - To był dobry rok dla „Kubusia”. Patrząc na statystykę z roku na rok liczby wzrastają. W tym roku zagraliśmy 535 spektakli. Odwiedziło nas bez mała 50 tysięcy widzów. Przyjeżdżali nie tylko z województwa świętokrzyskiego ale i z województwa małopolskiego czy łódzkiego. Również mieszkańcy Częstochowy tłumnie nas odwiedzają i to nas też niezmiernie cieszy - mówi Joanna Kowalska, wicedyrektorka „Kubusia”

Koncepcja przebudowy przyjęta została także w przypadku siedziby Teatru imienia Stefana Żeromskiego. Scena na czas remontu przeniesie się do Wojewódzkiego Domu Kultury ale jeszcze nie w tym sezonie. Ponadto, instytucja może poszczycić się organizacją pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Pilotażowa edycja imprezy była skromna ale interesująca. - W tym roku w siedzibie teatru zagraliśmy 213 spektakli. 17 razy pokazywaliśmy się na wyjazdach. W sumie nasze inscenizacje oglądało ponad 42 tysiące widzów. Myślę, że to imponująca liczba. Odwiedzały nas także teatry z innych zakątków Polski. Mieliśmy 5 spektakli gościnnych. Teatr współpracował także z telewizją. Znaczącym wydarzeniem było nagranie spektaklu „Dzieje grzechu” przez ekipę z TVP Kultura. Na antenie tej stacji sztukę obejrzało ponad 82 tysiące widzów. Udało nam się wziąć udział w 10 festiwalach - podsumowuje Paulina Drozdowska, rzecznik teatru.

Muzycy również nie próżnowali. Na rynku zaistniała kielecka grupa Soulove z kawałkiem „Błąd”. Artyści przygotowują właśnie EPkę. Pojawił się także obiecany drugi krążek Tęgich Chłopów pt. „Wesele”. Przypomnę, że to folkowa grupa muzyków z różnych regionów Polski, która na nowo odkrywa tradycyjne brzmienia Kielecczyzny. Nowy album wydał także kielecki zespół Limit. Na krążku zatytułowanym „Limit i przyjaciele” znalazło się 15 autorskich utworów o rockowo-bluesowym brzmieniu. W nagraniach wzięły udział takie gwiazdy jak Marek Raduli, Władysław Komendarek czy Nick Simper z pierwszego składu Deep Purple.

Rok 2017 przyniósł kilka wyróżnień. Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszych produktów turystycznych trafił do Zamku Królewskiego w Chęcinach. Kino Fenomen zostało przyjęte do szanowanej europejskiej sieci kin studyjnych. Na listę Pomników Historii trafiły świętokrzyskie zabytki – między innymi zespół klasztorny na Świętym Krzyżu wraz z przedchrześcijańskimi obwałowaniami kamiennymi na Łysej Górze, dawny Pałac Biskupów Krakowskich wraz z kielecką bazyliką katedralną oraz starówka w Sandomierzu.

Co przyniesie kolejny rok? Miejmy nadzieję, że będzie lepszy niż ten odchodzący.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO