Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

KTT zaprasza na warsztaty filmowania i montażu tańca

poniedziałek, 19 października 2020 13:05 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Kielecki Teatr Tańca realizuje pilotażowy projekt "Przestrzenie Sztuki". W ramach przedsięwzięcia przeprowadzi działania, które uwzględnią potrzeby środowiska artystycznego w zakresie aktywności artystycznej, edukacyjnej, społecznej i prozdrowotnej. W województwie świętokrzyskim inicjatorami i autorami koncepcji programu są Elżbieta Pańtak i Grzegorz Pańtak.

Zgodnie z umową z Instytutem Muzyki i Tańca o współpracy dotyczącej pilotażowej edycji przedsięwzięcia "Przestrzenie Sztuki" KTT realizuje cztery różnego typu projekty. Jednym z nich są warsztaty filmowania i montażu tańca, które odbędą się od 27 do 29 listopada w salach baletowych oraz na scenie Kieleckiego Teatru Tańca.

Warsztaty sztuki operatorskiej i montażu adresowane są do twórców zajmujących się tematem rozwijającej się produkcji filmów artystycznych, filmów tańca oraz stałej obecności tańca artystycznego w filmach i reklamie. Ich celem jest zapoznanie uczestników ze specyficznymi zasadami filmowania tańca oraz podniesienie ich praktycznych i technicznych umiejętności operatorskich i montażowych.

Do udziału zostanie zaproszonych 12 osób. Uczestnicy zostaną wyłonieni na podstawie listu motywacyjnego, a także dostarczonego materiału filmowego, przedstawionego do wglądu komisji kwalifikującej.

Program warsztatów opiera się na  połączeniu teorii z praktyką. Część teoretyczna obejmie wykłady wprowadzające z teorii filmowania i montażu, w tym m.in. język filmowy, konstrukcję filmu, oś filmu, zasady kompozycji, perspektywę, plany filmowe, ruch kamery, reguły optyki filmowej i wykorzystanie światła. W ramach analizy warsztatowej konkretnych przykładów uczestnicy przeanalizują dobre i złe wzorce kadrowania, montażu, filmowej osi akcji. Pod kierunkiem zawodowych realizatorów filmowych (reżyser, operator, montażysta i inni) zobaczą i przeanalizują w celach edukacyjnych fragmenty nagradzanych na festiwalach filmów tanecznych.

W części praktycznej odbędą się zajęcia z operatorami na profesjonalnej scenie i salach baletowych, gdzie zespół artystów performerów pod okiem reżysera lub choreografa będzie tworzył materiał ruchowy, w trakcie którego uczestnicy warsztatów nagrają praktycznie ruch i taniec. Zajęcia poprowadzą uznani eksperci sztuki filmowej, posiadający wieloletnie doświadczenie w filmowaniu tańca, a także laureaci prestiżowych nagród na festiwalach międzynarodowych (m.in Sundance, BAFTA, Cannes, Gdyńskie Lwy) m.in: Sebastien Goyon, reżyser filmowy, dyrektor kreatywny; Paolo Rudelli, multi-artysta, operator, scenograf, reżyser światła, artysta video, choreograf, tancerz; Michał Sosna, operator; Katarzyna Leśniak - montażystka, producentka i Aleksandra Machnik, producentka.

Efektem warsztatów będą wyprodukowane pod okiem ekspertów etiudy filmowe, opublikowane na stronie i mediach społecznościowych.

Opłata za udział w warsztatach wynosi sto złotych. Nabór kandydatów potrwa do 3 listopada, a projekt "Przestrzenie Sztuki" do końca roku.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO