KULTURA
Energetyczne Centrum Nauki otwarte!
Energetyczne Centrum Nauki, działające w Kieleckim Parku Technologicznym, zostało oficjalnie otwarte! To nowe miejsce na mapie Kielc, gdzie nauka łączy się z zabawą.
Ekspozycja Energetycznego Centrum Nauki podzielona jest na trzy strefy tematyczne: Ogień i Ziemia, Powietrze i Woda oraz Człowiek. Składa się z 28 interaktywnych stanowisk, które pozwalają na przeprowadzanie samodzielnych eksperymentów związanych z przetwarzaniem i wykorzystaniem energii. Wszystkie stanowią spójną opowieść o energii, a cała ekspozycja jest utrzymana w klimacie starej fabryki. – Zostało tutaj zrealizowanych wiele dziecięcych marzeń, chociażby możliwość tankowania samochodu. Najpierw wydobywamy ropę naftową, przetwarzamy ją w rafinerii na benzynę do auta i możemy go zatankować. Jest także stanowisko związane z tamami, gdzie trzeba nagromadzić na jak największej przestrzeni wodę - mówi pomysłodawczyni i kierowniczka ECN, Sylwia Mularczyk.
Podkreśla również, że żadne dziecko, które odwiedzi Energetyczne Centrum Nauki nie będzie narzekało na nudę. – Dla mnie najciekawszą atrakcją jest samo to miejsce, które będzie miejscem spotkań. Mam nadzieję, że każdy będzie się tu czuł przyjemnie. Są tu prototypy zrobione specjalnie dla nas, według naszych pomysł. Duże wrażenie robi na przykład kocioł umieszczony w samym centrum sali. Jest ogromny, a można do niego dmuchać, żeby podsycać ogień – dodaje Mularczyk.
Energetyczne Centrum Nauki znajduje się w nowym budynku Kieleckiego Parku Technologicznego przy ulicy Olszewskiego. – Prawdopodobnie w latach 50-60 dokładnie w tym miejscu było kiedyś kino, które służyło jako miejsce rozrywki dla pracowników Chemaru. Później, w latach 80-90 te pomieszczenia były wykorzystywane jako przestrzeń naukowa. Biorąc pod uwagę te dwie funkcjonalności zaproponowaliśmy Centrum Nauki, która jest kreatywną przestrzenią – mówił dyrektor KPT, Szymon Mazurkiewicz.
Pod wrażeniem projektu był również prezydent Kielc, Wojciech Lubawski. – Dzieci chcą się bawić, chcą bawić się mądrze i rozumieć niektóre zjawiska, jakie dzieją się w świecie dorosłych. Lepiej żeby przychodziły tutaj niż robiły coś niegrzecznego. Ja jestem przekonany, że będą tutaj przyjeżdżać ludzie nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale również z Polski, a może nawet z zagranicy. Już teraz wiem, że Węgrzy bardzo chętnie powtórzyliby ten model u siebie w Budapeszcie. W Polsce raczej nie będziemy tego odwzorowywać, żeby nie robić sobie niepotrzebnej konkurencji – mówił włodarz miasta.
Energetyczne Centrum Nauki można odwiedzać od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 16, w soboty od godziny 10 do 18 oraz w niedziele 12 do 18. Bilet normalny kosztuje 15 złotych natomiast ulgowy 10 złotych.