Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Dziś 80. rocznica utworzenia getta w Kielcach. Stowarzyszenie Jana Karskiego upamiętni

środa, 31 marca 2021 10:59 / Autor: Aleksandra Rękas
Dziś 80. rocznica utworzenia getta w Kielcach. Stowarzyszenie Jana Karskiego upamiętni
Stowarzyszenie Jana Karskiego
Dziś 80. rocznica utworzenia getta w Kielcach. Stowarzyszenie Jana Karskiego upamiętni
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Na słupach ogłoszeniowych Zieleni Miejskiej w centrum Kielc pojawiły się plakaty z fragmentem wspomnień Mani Feferman, w którym opisała kieleckie getto. W ten sposób, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego chce przypomnieć o 80. rocznicy utworzenia przez Niemców w Kielcach „żydowskiej dzielnicy mieszkalnej”. 

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, oprócz plakatów, przygotowało szereg wydarzeń upamiętniających 80. rocznicę utworzenia getta w Kielcach. Od dziś, na profilu fejsbukowym stowarzyszenia publikowane będą krótkie nagrania z fragmentami świadectw i dokumentów. Zaproszenie do odczytania przyjęli m.in.Bogdan Wenta - prezydent Kielc i Bożena Szczypiór, wiceprezydent Kielc.

16 kwietnia odbędzie się spotkanie on-line wokół książki „W cieniu Zagłady. Losy kieleckich Żydów w czasie drugiej wojny światowej” z udziałem autora, Jacka Młynarczyka. Ponadto w siedzibie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego przy ul. Planty 7, będzie można obejrzeć wystawę dokumentów, zdjęć i listów Żydów z kieleckiego getta, jednak  dopiero po złagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią. Od tego też zależy realizacja kolejnej propozycji dla kielczan, czyli wędrówek z przewodnikiem po granicach getta.

Getto zostało utworzone 31 marca 1941, zarządzeniem stadthauptmana Kielc Hansa Dreschela. Rozciągało się na północ od ulic Bodzentyńskiej i Piotrowskiej  i obejmowało ulice: Jasną, Stolarską, Starozagnańską, Przechodnią, Silniczna, Kozią, Orlą, Nowy Świat, Dąbrowską, Szydłowską, Targową, Pocieszka, Marszałkowską, Nowowiejską, Radomską.

Na tym terenie, w 500 budynkach Niemcy zamknęli około 20 tysięcy Żydów z Kielc i okolicznych sztetli, a także kilka tysięcy z Krakowa, Poznania, Berlina, Pragi i Wiednia. Tylko niektórym z nich udało się przeżyć wojnę. Większość została zamordowana w niemieckim obozie zagłady w Treblince w sierpniu 1942 roku.

plak

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO