Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Dzieci z Łukowa znów odwiedzają Kielce. W środę wystąpią na Placu Artystów

wtorek, 27 sierpnia 2019 13:32 / Autor: Beata Kwieczko
Dzieci z Łukowa znów odwiedzają Kielce. W środę wystąpią na Placu Artystów
Fot. Michał Strokowski
Dzieci z Łukowa znów odwiedzają Kielce. W środę wystąpią na Placu Artystów
Fot. Michał Strokowski
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Trzydziestoosobowa grupa dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie bierze udział w projekcie "Święto", który realizuje Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Młodzi ludzie uczestniczą w warsztatach artystycznych, pokazach i wizytach w miejscach związanych z upowszechnianiem dziedzictwa o charakterze narodowym. Motywem przewodnim wszystkich działań jest temat święta.

Celem przedsięwzięcia "Święto" jest integracja dzieci pochodzących z różnych kultur, poprzez organizację warsztatów twórczych wykorzystujących dziedzictwo o charakterze narodowym. Projekt adresowany jest do dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie, które pochodzą z takich krajów jak Czeczenia, Tadżykistan, Turcja, a także do polskich dzieci z Łukowa.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się półkolonie artystyczne, w ramach których goście uczestniczą w warsztatach teatralnych, muzycznych, tanecznych, plastycznych oraz zajęciach edukacyjnych dotyczących różnych kultur. Do udziału w projekcie teatr zaprosił trzydzieścioro dzieci, z którymi pracują doświadczeni artyści i animatorzy, tacy jak aktorzy Michał Olszewski i Anna Domalewska, muzyk, kompozytor i aranżer Łukasz Mazur, scenograf i kostiumograf Bożena Ślaga, instruktor tańca, folklorystka i animator kultury Katarzyna Kostańska oraz animator kultury, instruktor teatralny i arterapeuta Anna Nowak.

Motywem przewodnim wszystkich działań edukacyjnych jest temat święta, które jest rozumiane jako wyjątkowy czas, ważny dla danej wspólnoty. - Święto w tym projekcie oznacza zarówno wydarzenie ważne dla danego narodu, ale również spotkanie rodzinne i odskocznię od codziennych obowiązków. Pracując z dziećmi chcemy zwrócić uwagę na to, że obchodzenie świąt w każdej z kultur bywa odmienne, ale wspólne są powody celebrowania: chęć spędzenia czasu z bliskimi czy podtrzymywanie tradycji - mówi Karolina Gregorczyk, koordynatorka projektu.

Podczas warsztatów organizatorzy odwołują się do zwyczajów związanych z celebrowaniem różnych świąt, czyli tradycyjnych tańców narodowych, potraw, pieśni, zabaw z różnych kultur, a także tradycyjnych pozdrowień. - Elementy te zostaną wykorzystane do stworzenia z dziećmi małej formy teatralnej łączącej elementy teatru ruchu, tańca, ekspresji muzycznej i plastycznej. Praca nad spektaklem pozwoli nie tylko rozbudzić u najmłodszych zainteresowania teatrem i sztuką, ale będzie przede wszystkim sposobem na to, by w atrakcyjny sposób podzielić się wiedzą na temat własnych kultur. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w projekcie biorą udział dzieci wywodzące się ze skrajnie odmiennych kręgów kulturowych, o których niewiele nawzajem wiedzą - tłumaczy Karolina Gregorczyk

Uzupełnieniem zajęć artystycznych będą wizyty w miejscach związanych z upowszechnianiem dziedzictwa o charakterze narodowym, takich jak Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Dialogu Kultur, a także spotkanie w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" i z Zespołem Pieśni i Tańca "Morawica".

Jako zwieńczenie działań realizowanych w ramach projektu "Święto" zaplanowano otwarte dla publiczności teatralne pokazy z działań warsztatowych, które odbędą się dziś (wtorek) o godzinie 18 w Parku Miejskim w Łukowie oraz w środę, 28 sierpnia o godzinie 14 na Placu Artystów w Kielcach. Od października będzie można oglądać również ruchomą wystawę z warsztatów. Będzie ona eksponowana w Łukowie i kieleckich szkołach.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerami zadania są Stowarzyszenie "Dla Ziemi", Szkoła Podstawowa nr 5 w Łukowie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Muzeum Historii Kielc.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO