Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Dzieci z Łukowa odwiedzą Kielce. Trwa projekt "Ojczyzny"

środa, 22 sierpnia 2018 11:20 / Autor: Beata Kwieczko
Dzieci z Łukowa odwiedzą Kielce. Trwa projekt "Ojczyzny"
Dzieci z Łukowa odwiedzą Kielce. Trwa projekt "Ojczyzny"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

30 dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie przyjedzie w tym tygodniu do Kielc, aby poznawać kulturę naszego regionu. Ich wizyta to drugi etap projektu "Ojczyzny" realizowanego przez kielecki Teatr Lalki i Aktora "Kubuś".

„Ojczyzny” to projekt stworzony przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, którego celem jest integracja dzieci pochodzących z różnych kultur, poprzez organizację warsztatów twórczych, wykorzystujących dziedzictwo o charakterze narodowym. Punktem wyjścia jest podjęcie tematu poczucia więzi z „małą ojczyzną”, pytanie o tożsamość narodową oraz wartości, które łączą przedstawicieli różnych kultur.

Projekt adresowany jest do dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie, pochodzących z takich krajów jak Białoruś, Ukraina, Tadżykistan czy Czeczenia, a także do polskich dzieci z Łukowa. W ramach wspólnych, bezpłatnych półkolonii teatralnych ich uczestnicy mają możliwość poznania nawzajem siebie i swoich kultur, a co za tym idzie odkrywania i pogłębiania idei szacunku i tolerancji. Celem warsztatów jest również zwiększenie kompetencji w zakresie świadomego odbioru języka teatru, plastyki i działań literackich, rozbudzanie zainteresowań w obrębie tożsamości oraz wzrost wiedzy, kreatywności i kompetencji interpersonalnych takich jak otwartość, adaptacja społeczna, praca zespołowa.

Motywem przewodnim przedsięwzięcia jest „ojczyzna” rozumiana zarówno jako terytorium, ale też po prostu, prywatne bliskie miejsca.

Pierwszy etap projektu został zrealizowany w Łukowie, gdzie uczestnicy brali udział w pięciodniowych warsztatach cyrkowych, grach, zajęciach tanecznych, plastycznych, muzycznych i teatralnych. Połowę grupy uczestników stanowią dzieci polskie, a drugą połowę dzieci z różnych krajów, które na stałe mieszkają w tamtejszym ośrodku dla uchodźców.

- Wszystkie eksperymenty artystyczne miały na celu integrację grup oraz stworzenie możliwości do kreatywnej wypowiedzi na temat własnego "środka świata", miejsca, w którym każdy czuje się dobrze. Nie chodziło o osiągnięcie jakiegoś spektakularnego efektu w postaci występu czy wystawy, ale o integrację i zabawę przez sztukę - mówi Hanna Świątnicka, koordynatorka projektu.

Podczas warsztatów dzieci stworzyły z masy solnej „mapy wymarzonych, prywatnych krain”, do produkcji której zużyły 50 kilogramów mąki i soli. Zbudowane makiety stały się pretekstem do tworzenia kolejnych opowieści, krótkich form muzycznych, teatralnych i filmowych. Wszystkie te artefakty zaprezentowano w Parku Miejskim w Łukowie w formie jednodniowej instalacji, która pokazywała, co scala wszystkie wymyślone przez dzieci światy.

Jej forma prowokowała uczestników do poszukiwania podobnych zainteresowań i doświadczeń, a wśród nich znalazły się np. elementy wyglądu takie jak kolor oczu, ale też  zwyczajne, codzienne czynności, ulubione potrawy i zainteresowania, np. sport, chodzenie po górach czy opieka nad zwierzętami. Ze wskazywanych przez dzieci motywów płynęła refleksja, że problem tożsamości czy patriotyzmu przejawia się dla nich przede wszystkim w poczuciu więzi z najbliższymi oraz w zwykłych, prostych sprawach, takich jak zabawa na podwórku, tęsknota za zabawką, zwierzęciem albo szacunek do drobiazgów związanych z rodziną lub własnym krajem.

Dalszy proces poznawania ojczyzn oraz dyskusje o swoim miejscu na ziemi uczestnicy projektu będą kontynuować w Kielcach w dniach od 24 do 26 września.

- Drugi etap projektu będzie miał na celu przybliżenie dzieciom polskiej kultury m.in. poprzez wizyty w miejscach, które specjalizują się w upowszechnianiu dziedzictwa o charakterze narodowym. Chcemy zapoznać uczestników z rejonem świętokrzyskim, z muzeami, zabytkami, ale też z klimatem miasta i dobrami natury - informuje Hanna Świątnicka.

W ramach wizyty w naszym mieście dzieci odwiedzą Muzeum Dialogu Kultur, gdzie zwiedzą wystawy stałe oraz wezmą udział w warsztatach dotyczących różnorodności kulturowej oraz Pałac Biskupów Krakowskich, w którym poza zwiedzaniem stałej ekspozycji, będą uczestniczyć w warsztatach dotyczących polskich symboli narodowych, poznają legendę o Lechu, Czechu i Rusie oraz historię Gniezna, pierwszej stolicy Polski. Oprócz tego uczestnicy odwiedzą też Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie dowiedzą się, co łączy słowo "ojczyzna" ze słowem "ojcowizna", a podczas wycieczki do wsi Bartków zobaczą najstarsze polskie drzewo- Dąb Bartek.

W programie wyjazdu zaplanowano także udział  w IV Wakacyjnym Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! W Teatrze „Kubuś” dzieci zobaczą spektakl  "Dwie wyspy", który w sposób uniwersalny podejmuje temat budowania więzi między ludźmi i koresponduje z tematem projektu. - Jest to spektakl o miłości, ale przede wszystkim o emocjach i jest w nim bardzo mało słów, dlatego język nie będzie stanowił dla widzów żadnej bariery. Poza tym dzieci będą mogły poznać teatr od kulis i poczuć klimat festiwalu - tłumaczy koordynatorka projektu.

Wizytę w Kielcach wzbogacą krótkie działania warsztatowe, które mają na celu zebranie refleksji uczestników na temat poznanych miejsc, a także pomogą podsumować rozważania na temat własnych "małych ojczyzn".

Efektem obu etapów projektu będzie przygotowanie krótkiego filmu dokumentalnego oraz publikacji, które na początku października zostaną zaprezentowane m.in. uczestnikom projektu i ich rodzinom, a także nauczycielom i pedagogom z kieleckich placówek szkolno-wychowawczych jako przykład tzw. "dobrych praktyk" integracyjnych.

Projekt "Ojczyzny" jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura Dostępna". Partnerami zadania są Stowarzyszenie „Dla Ziemi”, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Wsi Kieleckiej, a także Szkoła Podstawowa numer 5 w Łukowie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO