Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

BWA w rękach artystów-związkowców

wtorek, 10 stycznia 2017 01:44 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
BWA w rękach artystów-związkowców
fot. Dariusz Skrzyniarz
BWA w rękach artystów-związkowców
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Przepełniona bogactwem barw i kształtów ekspozycja zagościła w Biurze Wystaw Artystycznych. W kieleckiej instytucji kulturalnej odsłonięty został zbiór dzieł lokalnych twórców pod wspólnym hasłem „Kapitał Sztuki Suplement 2016”. Wystawą artyści podsumowali miniony rok i pochwalili się ostatnimi dokonaniami. 

Autorami zaprezentowanych w BWA dzieł są twórcy zrzeszeni w związkach artystycznych działających na terenie ziemi świętokrzyskiej. Na dorocznej wystawie swoje najnowsze prace prezentuje niemal 100 członków regionalnych oddziałów Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Polskich Artystów Fotografików, Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy i Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej.

Wymienione nazwy stowarzyszeń sugerują jakich prac możemy się spodziewać w galerii w centrum Kielc. Zatem odwiedzający BWA nie będą zaskoczeni, gdy zobaczą szereg przeróżnych rzeźb, obrazów i zdjęć. 

Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA mówi, że „Kapitał Sztuki Suplement 2016” to wystawa, która nie analizuje ostatnich 12 miesięcy w świecie regionalnych artystów. - Każdy artysta pokazuje to, co sam uważa, że stworzył ostatnio najcenniejszego, czym chce się pochwalić. Na tej wystawie można zobaczyć, co się w tym środowisku dzieje – mówi szefowa kieleckiej galerii. - Wydaje mi się, że nie jest źle. Ci starsi artyści wciąż walczą i pokazują swoje dojrzałe prace, są pracowici. Jednak pojawia się też wielu twórców młodych. Tych zawsze oczekujemy, trochę z niecierpliwością. Wydaje nam się, że systematycznie odchodzą ci dojrzali, a mało przybywa młodych, którzy systematycznie i konsekwentnie pracują – opowiada Stanisława Zacharko-Łagowska. Dodaje, że dziś praca artystyczna jest kosztowna. Stąd też mamy coraz mniej ambitnych młodych twórców, którzy chcąc się utrzymać ograniczają swoją aktywność. 

Doroczna wystawa artystów-związkowców upamiętnia także tych twórców, których już nie ma wśród nas. W ubiegłym roku opuścili nas Marian Czapla, Sławomir Antoszewski, Piotr Krupa i Maciej Pięta. Ich dziełom Biuro Wystaw Artystycznych poświęciło nieco więcej miejsca niż pozostałym.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia z wernisażu wystawy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO