Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Bogaty program obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

poniedziałek, 01 kwietnia 2019 13:35 / Autor: Beata Kwieczko
Bogaty program obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
Bogaty program obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Zajęcia edukacyjne, konkursy plastyczne, recytatorskie, wystawy, wykłady i wycieczka autokarowa śladami pisarza to tylko nieliczne wydarzenia, które zostały zaplanowane z okazji obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W programie znajdzie się również spotkanie z Martą Herling, córką znakomitego twórcy.

Przygotowania do obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego rozpoczęły się w momencie powstania Komitetu Społecznego, w skład którego weszły kieleckie biblioteki, placówki oświatowe, instytucje kultury i stowarzyszenia. Ostatecznie w organizację zaangażowało się trzynaście jednostek, a głównym inicjatorem imprez jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

- Komitet tworzą wszyscy, którzy uznali, że Gustaw Herling-Grudziński to osoba wyjątkowa, postać tak nieprzeciętna i wartościowa, że warto poświęcić mu część własnej działalności - mówi Andrzej Dąbrowski, dyrektor WBP w Kielcach.

- Gustaw Herling-Grudziński to pisarz, który pokazał dramat człowieka w systemie opartym na fałszywych ideach, w systemie, który budował swoją siłę na braku zasad, na poniżeniu, nieposzanowaniu praw człowieka i niszczeniu jego godności. Nie znosił zobojętnienia ludzi, uważał je za jedno z najbardziej niebezpiecznych współczesnych zjawisk i za szczególne zło. Wierzył też w człowieka, w jego zdolność do zachowania człowieczeństwa nawet wobec tak groźnych systemów jak totalitarne systemy, z którymi mieliśmy do czynienia w XX wieku. To są te główne przesłanki, które sprawiły, że chcieliśmy pokazywać Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, przypomnieć jego twórczość młodym mieszkańcom Kielc i regionu - dodaje dyrektor Dąbrowski.

Dr Irena Furnal z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która bada twórczość pisarza i jego związki z Kieleccyzną podkreśla, że Gustaw Herling-Grudziński nigdy nie zaakceptował pojałtańskiego porządku w Europie, a zwłaszcza jego skutków w Polsce. - Był człowiekiem obecnym w różnych punktach Europy, kontaktował się z wieloma wybitnymi intelektualistami francuskimi, włoskimi, angielskimi, niemieckimi i polskimi, a także pisarzami i artystami. W każdym z miejsc, w których przebywał, zabierał głos w sprawach ważnych dla większych społeczeństw i pojedynczego człowieka, wspierał działalność opozycji antykomunistycznej w Polsce, Rosji i w wielu innych krajach. Ujawniał i piętnował zbrodnie systemu komunistycznego w Związku Radzieckim oraz w krajach satelickich. Od pisarzy żądał heroicznej wierności wyższym wartościom i mówienia prawdy za wszelka cenę. W wypowiedziach krytyczno-literackich stawiał pomniki niezłomnym i strącał z piedestałów dyspozycyjnych pupilów. Nazywano go moralistą - mówi dr Furnal.

- Jako mieszkańcy świętokrzyszczyzny, małej ojczyzny Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, do której tęsknił, czemu dawał wielokrotnie wyraz w twórczości i wywiadach, a przez pół wieku nie mógł jej fizycznie odwiedzić, bo odmawiano mu zgody na przyjazd, mamy nadzieję, że rok ten dostarczy okazji do przypomnienia związków pisarza z ziemią rodzinną, a nawet do pogłębienia dotychczasowej wiedzy o pisarzu - uzupełnia dr Furnal.

W obchody Roku Grudzińskiego zaangażowała się również Magdalena Helis-Rzepka ze Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, które 25 kwietnia o godzinie 18 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej organizuje spotkanie z udziałem absolwentów I LO pt. "Gustaw Herling-Grudziński wśród żeromszczaków".

Najwięcej wydarzeń zaplanowano tuz przed rocznicą urodzin pisarza. 16 maja odbędzie się jednodniowa wycieczka autokarowa śladami pisarza z przewodnikiem, która rozpocznie się w Kielcach, a zakończy "Wieczorem u Herlinga" w Hotelu Stary Młyn w Suchedniowie. Jej organizatorem jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna. 17 maja o godzinie 10 i 11.30 w sali konferencyjnej biblioteki wojewódzkiej odbędą się wykłady prof. Kudelskiego i prof. Boleckiego poświęcone Grudzińskiemu, a o godzinie 17 spotkanie z Martą Herling, córką pisarza.

Od 8 do 30 maja na kieleckim Rynku będzie można oglądać wystawę "Związki Gustawa-Herlinga Grudzińskiego z Kieleczczyzną", która przygotuje Towarzystwo Przyjaciół Kielc. W czerwcu w Muzeum Lat Szkolnych im. Stefana Żeromskiego otwarta zostanie wystawa planszowa, która będzie czynna do października. Oprócz tego będą też dwie wystawy w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Z kolei 1 czerwca odbędzie się spacer kieleckimi śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z dr Ireną Furnal.

Warto też zwrócić uwagę na konkursy poświęcone pisarzowi. Organizują je Zespół Państwowych Szkół Plastycznych, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka i Stowarzyszenie Absolwentów LO im. Żeromskiego "Żeromszczacy".

Szczegółowy plan wszystkich wydarzeń zostanie zamieszczony wkrótce na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO