Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Znamy laureatów konkursu "Przestrzeń publiczna w czasach zarazy"

czwartek, 21 maja 2020 10:59 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

"Sąsiedzka tablica wsparcia" i "Daj mi znak" to dwa projekty, które zostały nagrodzone przez Instytut Dizajnu w konkursie "Przestrzeń publiczna w czasach zarazy". Prace są odpowiedzią na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.

Na konkurs wpłynęło 50 prac, które przygotowali projektanci z całej Polski. Członkowie jury nie ukrywają, że wybór laureatów był bardzo trudny. - Poziom części projektów był wyjątkowo wysoki i poruszały one różnorodną, ważną dla nas tematykę. Wybraliśmy dwie, które dotyczą budowania naszej najbliższej wspólnoty, czyli tej sąsiedzkiej - mówi Dominika Janicka, pomysłodawczyni konkursu z Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Obrady przebiegały dwuetapowo. Pierwszy stanowiły oceny indywidualne, a drugi narada za pomocą platformy internetowej. Organizatorzy planowali przyznać jedną nagrodę, ale ze względu na wysoki poziom prac oraz dzięki wsparciu firmy Echo Investment, udało się przyznać dodatkową, równorzędną nagrodę główną.

- Jeden projekt porusza naszą bardzo bliska przestrzeń sąsiedzką klatki schodowej. Jest to praca Julii Piwowarskiej pt. "Sąsiedzka tablica wsparcia", która paruje osoby potrzebujące pomocy z tymi, które mogą im pomóc, a mieszkają w tej samej klatce. Druga nagrodzona praca to projekt Marty Kwiatek pt. "Daj mi znak" i jest to system wymiany informacji przeznaczony do wywieszania danych komunikatów w oknach budynków - informuje Dominika Janicka.

Oprócz tego jury wyróżniło sześć projektów, które dotyczą szeroko pojętej przestrzeni publicznej. Są to "Zorya" autorstwa Tomasza Bulczaka, "Ballty" Konrada Weinera, "Pop_up" Marii Jankowskiej, "Nowa Normalność" Marcina Nowickiego (Noviki), "Park w czasach zarazy" Michała Stangela oraz "Wielopoziomowa integracja miejsca" Justyny Kiełbus, Kamili Prokopiuk i Zuzanny Zoły.

Zwycięzcy otrzymają po dwa tysiące złotych, a wyróżnieni nagrody rzeczowe. Ponadto wszyscy będą mogli uczestniczyć w wystawie zorganizowanej przez Instytut Dizajnu, która będzie dostępna od czerwca.

Dzięki nadesłanym pracom uda się stworzyć rozwiązania, które będą służyć również po zakończeniu pandemii. - Tematem przestrzeni w czasach zarazy będziemy się zajmować w naszym instytucie szerzej do końca roku. Ten konkurs to pierwszy krok w tym kierunku. Niektóre z wyróżnionych propozycji chcemy sprototypować i mam nadzieję, przetestować w Kielcach - dodaje Dominika Janicka.

Nagrodzone prace dostępne są pod adresem: https://bit.ly/PraceKonkursowePrzestrzenPublicznaWCzasieZarazy

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO