Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Zbliżają się targi Sacroexpo

czwartek, 29 maja 2025 10:03 / Autor: Michał Łosiak
Zbliżają się targi Sacroexpo
Zbliżają się targi Sacroexpo
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już w poniedziałek (2 czerwca) w Targach Kielce rozpocznie się XXVI Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo. Nie zabraknie licznych wystawców i zwiedzających, ale także wyjątkowej konferencji o liturgii, wystaw i koncertów. Przyznana zostanie także nagroda Per Artem ad Deum.

W halach targowych kieleckiego ośrodka wystawienniczego pojawi się ponad 180 wystawców z dziesięciu krajów.

– Jak zwykle oferta prezentowana i oferowana przez naszych wystawców jest bardzo bogata. Od dewocjonaliów, przez najnowsze pozycje książek wydawniczych, wydawnictw katolickich z całej Polski, przez różnorodne dzieła sztuki, obrazy, ikony i rzeźby – mówi Magdalena Sitarska z Targów Kielce.

W tym roku obchodzimy 20. rocznicę wybory na Stolicę Piotrową Benedykta XVI. Jednym z głównych wydarzeń będzie konferencja „„Duch Liturgii Duchem Kościoła”, dotycząca słynnej książki „Duch Liturgii” kard. Josepha Ratzingera.

– Jest to temat bardzo ważny i staraliśmy się, żeby z jednej strony sięgnąć do tego bogactwa i do tego źródła. W czasie naszej konferencji, podczas drugiego dnia targów Sakroexo, będziemy się koncentrować wokół tych tematów, które tam są poruszone. Jest to z jednej strony bardzo głęboka teologia, ale z drugiej strony chcemy też poruszyć takie tematy, które są ciągle żywe, ponieważ zmieniają się okoliczności sprawowania tej liturgii – podkreśla ks. Paweł Tkaczyk z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

ZAPISY NA KONFERENCJĘ

Podczas targów zwiedzający będą mogli zobaczyć również wystawę pamiątek po Benedykcie XVI i ekspozycję „Madonny Papieskie”, czyli prezentacja wizerunków koronowanych przez papieży.

Po raz 20. zostanie wręczony również medal Per Artem ad Deum.

– Laureatami będą krakowski poeta Adam Ziemianin i nasze kieleckie Wydawnictwo Jedność. Nagrody te wręczymy podczas uroczystej gali pierwszego dnia targówo godzinie 15. Dopełnieniem tego wydarzenia będzie między innymi koncert zespołu „U studni”, dla której utwory napisał Adam Ziemianin, jeden z tegorocznych laureatów – dodaje Magdalena Sitarska.

W tym roku po raz kolejny zorganizowana zostanie strefa sztuki, czyli wystawa sprzedażowa kilkudziesięciu prac współczesnych artystów. Na targach będziemy mogli spotkać się z takimi artystami jak Aleksander Grzybek, Sylwia Perczak czy Krzysztof Pawłowski.

Modlitwy
Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO