KOŚCIÓŁ
Zakrywanie ust i nosa również w kościołach


Od dziś jeśli przebywamy w miejscu publicznym mamy obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży. Rządowe przepisy dotyczą również wiernych będących w kościele. Co jednak z kapłanami sprawującymi liturgię?
Przypomnijmy, że obostrzenia wprowadzone przez rząd, w tym również obowiązek zasłaniania ust i nosa to element walki z pandemią koronawirusa. Wspomniane części ciała możemy zasłaniać maseczką, ale również częścią odzieży, czy przyłbicą.
Przepis dotyczy również miejsc kultu religijnego, w tym także kościołów. – Z obecnego zapisu wynika, że księża nie muszą zakrywać ust i nosa tylko podczas sprawowania Mszy Świętej lub innej posługi liturgicznej. W innych sytuacjach, np. w kościele, na terenie przykościelnym, w zakrystii, w kancelarii parafialnej, są zobowiązani mieć maseczkę ochronną lub – zgodnie z przepisami – zakryć usta i nos – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Obecnie w kościele podczas nabożeństw może przebywać jedynie pięciu wiernych, nie wliczając w to sprawujących liturgię. W liście do premiera Mateusza Morawieckiego abp Stanisław Gądecki zaapelował, aby wziąć pod uwagę proporcję świątyni. Zdaniem przewodniczącego KEP dobrym rozwiązaniem byłoby umożliwienie uczestnictwa w liturgii jednej osobie na dziewięć metrów kwadratowych powierzchni kościoła.
![[FOTO] Tak było 20 lat temu. Wspominamy rocznicę śmierci św. Jana Pawła II](/media/k2/items/cache/020353f51706c5bc814231a3d7e2976c_L.jpg)




![Pamiętamy o papieżu. Obchody 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II [PROGRAM]](/media/k2/items/cache/1f1d02541c65b01e871f5ca46c101f05_L.jpg)


![[AKTUALIZACJA] Nocna Droga Krzyżowa. Celem był Święty Krzyż](/media/k2/items/cache/50f48374b537f0ba2f22c3ff5eb3bf76_L.jpg)