KOŚCIÓŁ
Wspominamy wszystkich wiernych zmarłych
Dzień zadumy, refleksji i pamięci – w całym Kościele obchodzimy wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. To co najcenniejszego możemy jednak ofiarować tym, którzy odeszli, to nasza modlitwa.
Ten dzień w kalendarzu liturgicznym to czas pamięci o tych, którzy obecnie przebywają w czyśćcu. Wspomnienie wywodzi się z X wieku. Obchód Dnia Zadusznego zainicjował bowiem w 998 roku św. Odylon, czwarty opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny we Francji. Kilka wieków później przyjął się zwyczaj urządzania procesji na cmentarz do czterech stacji, gdzie piąta odbywała się już w kościele, a całość stanowiła modlitwa za zmarłych. W XV wieku tradycja Dnia Zadusznego znana była już w całej Polsce.
– Kościół od samego początku modlił się za wszystkich zmarłych, czego dowodem jest Kanon Mszy Świętej. Zgodnie z naszą wiarą wszyscy są żywi. Znajdują się oczywiście w innej rzeczywistości. My, jako wierni, możemy włączyć się w tę wielką modlitwę Kościoła na różne sposoby – poprzez Mszę Świętą, wypominki, czy modlitwę indywidualną – wyjaśnia ks. dr Adam Wilczyński, wykładowca WSD w Kielcach.
O godzinie 18 w bazylice katedralnej Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawi uroczystą Mszę Świętą za zmarłych biskupów naszej diecezji. Przez dwa kolejne dni będziemy również mogli odwiedzić katedralną kryptę.
Pamiętajmy, że za pobożne odwiedzenie cmentarza od 1 do 8 listopada i jednoczesną modlitwę za zmarłych można uzyskać odpust zupełny.