KOŚCIÓŁ
Wierni z całego świata zjednoczyli się w modlitwie
Jubileuszowa Msza Święta z Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach była transmitowana w Telewizji Polonia. Eucharystii przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. –Dziś dziękujemy Bogu za 60 lat naszej parafii i poprosimy o błogosławieństwo i pomoc dla rodzin całego świata – mówił ksiądz Jan Iłczyk proboszcz i kustosz świątyni.
-W sierpniu 1958 r. bp Czesław Kaczmarek erygował nową parafię na kieleckim Szydłówku i podarował jej za patrona św. Józefa Robotnika. Wierzył, że na czasy komunistyczne, prześladowanie Kościoła i wszelkie trudności będzie to najlepszy patron – wspominał proboszcz.
-Misja Jezusa Chrystusa posłanego przez Ojca w mocy Ducha Świętego, nie miała innego celu jak tylko odkupienie człowieka. Aby przyjąć dar Bożej Miłości potrzebna jest łaska wiary, która jest czymś więcej niż tylko ludzkim spojrzeniem na Jezusa – mówił podczas homilii biskup Jan Piotrowski. -Pamiętajmy, że chrześcijanin nie jest stróżem muzealnych wartości. Doświadczenie uczy nas, że wiara umacnia się tylko wtedy, kiedy jest przekazywana. Św. Jakub Apostoł zalecał swoim słuchaczom, że piękno i dojrzałość wiary należy opisywać świadectwem życia, działaniem miłosierdzia i codziennego wzajemnego dobra – podkreślił ordynariusz Diecezji Kieleckiej.
Budowniczym kościoła Św. Józefa Robotnika był ks. proboszcz Jan Kudelski. Dwukondygnacyjną Świątynię reprezentującą współczesną architekturę sakralną zaprojektowali: Władysław Pieńkowski, Marian Szymanowski, Kinga Pieńkowska-Osińska. Kamień węgielny pochodzący z Grobu Św. Piotra w Rzymie (poświęcony przez papieża Pawła VI) 10 października 1976 r. wmurował bp Jan Jaroszewicz. W 1983 r. zaczęto odprawiać Msze Św. w górnym kościele. Po ponad dwudziestu latach budowy Kościół konsekrował 19 listopada 1995 r. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Przy wejściu głównym do kościoła umieszczono na kolumnie figurę Św. Józefa z Dzieciątkiem (rzeźba Jerzego Sikorskiego). Po północno-zachodniej stronie stoi wysoka dzwonnica. Świątynia na planie ćwiartki koła jest dwupoziomowa o zasadniczo jednoprzestrzennym wnętrzu. Sklepienie budowli pokrywają monumentalne, ażurowo powycinane żebra, zbiegające się promieniście nad ołtarzem głównym. We wnętrzu górnego kościoła wykonywane są obecnie szeroko zakrojone prace nad jego wystrojem. Autorem koncepcji nowego wystroju jest artysta rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma. Istniejący ołtarz z marmuru kararyjskiego wykonał Jerzy Sikorski. Stacje drogi krzyżowej zostały wyrzeźbione przez Annę Grocholską. W nawie umieszczono ołtarze MB Nieustającej Pomocy oraz Św. Józefa. W tym ostatnim znajduje się kopia cudownego obrazu Św. Józefa z Kalisza wykonana przez Krzysztofa Jackowskiego. Organy wykonał Zakład Organowy Jana Zycha. W dolnym kościele ołtarz główny zdobi figura MB Fatimskiej – oryginalnych rozmiarów, przywieziona z Portugalii, usytuowana nad złoconym tabernakulum. W krypcie przedpogrzebowej – freski Łucji i Józefa Ośminów. Kościół Św. Józefa Robotnika jest diecezjalnym sanktuarium Św. Józefa Robotnika, z którym chętnie identyfikują się czciciele Świętego, zwłaszcza ludzie pracy.