KOŚCIÓŁ
Jak będziemy obchodzić Triduum Paschalne w naszej diecezji?
Triduum Paschalne to najważniejszy czas w kalendarzu liturgicznym. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, bogate obrzędy tych dni zostaną zmienione i w wielu miejscach uproszczone. Specjalny dekret w tej sprawie wydał Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Podczas wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej opuszczony zostanie obrzęd obmycia nóg, czyli tzw. mandatum. Na zakończenie Eucharystii nie odbędzie się także procesja z Najświętszym Sakramentem do tzw. ciemnicy. „Nie oznacza to jednak rezygnacji z przygotowania tzw. ciemnicy, której dekoracja będzie ukazywała wydarzenie pojmania i uwięzienia. Po umieszczeniu Najświętszego Sakramentu w tabernakulum przewodniczący wraz z posługującymi klęka przed nim”. Nie będzie także używane kadzidło, ale zostanie zachowany zwyczaj wielkoczwartkowej adoracji.
W Wielki Piątek podczas Liturgii Męki Pańskiej i Modlitwy Powszechnej usłyszymy wezwanie „Na czas epidemii”. Podczas Adoracji Krzyża, ten nie zostanie wniesiony w procesji i nie będzie całowany, a cześć oddawana mu będzie jedynie przez skłon lub przyklęknięcie.
W Wielką Sobotę nie odbędzie się obrzęd błogosławieństwa pokarmów w kościołach. Jesteśmy jednak zachęceni do poprzedzenia nim śniadania wielkanocnego w swoich domach.
Najbardziej bogata liturgicznie jest jednak Wigilia Paschalna, podczas której również nastąpi wiele zmian. Nie odbędzie się rozpalenie ognia przed naszymi kościołami oraz procesja z Paschałem, który będzie stał od samego początku liturgii w prezbiterium. Zostaną odnowione przyrzeczenia chrzcielne, ale bez obrzędu pokropienia wiernych wodą. Kapłani nie pobłogosławią również wody chrzcielnej.
Nie odbędzie się również tradycyjna procesja rezurekcyjna.
Cały dekret biskupa kieleckiej dostępny jest TUTAJ