KOŚCIÓŁ
W kaplicy zdrojowej w Busku-Zdroju odbyły się uroczystości ku czci św. Anny
W jednym z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce, Busku Zdroju, odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Anny, w których uczestniczyły rzesze przebywających tam kuracjuszy. Sprawowano je w zabytkowej kaplicy w Parku Zdrojowym pw. św. Anny, przeznaczonej specjalnie dla turystów i gości.
Popołudniową sumę odpustową odprawił ks. prałat Franciszek Berak, pierwszy proboszcz parafii św. Brata Alberta, doskonale znany mieszkańcom Buska-Zdroju. Głosił on kazanie na wszystkich Mszach świętych, przypominając kult św. Anny na Ponidziu i ciekawe historie związane z „konspiracyjną” budową buskiej kaplicy w czasach zaborów. Na odpust parafia św. Br. Alberta dokonała częściowej modyfikacji wystroju prezbiterium kaplicy św. Anny. Przedłużeniem świętowania odpustu był niedzielny piknik ze sprzedażą ciast i występ grupy młodych solistów, przygotowany przez Michała Jewiarza, jednego z parafian.
Przez Busko w skali roku przewija się co najmniej 60 tysięcy kuracjuszy, co wpływa na rozbudowę infrastruktury w mieście, rodzaj zatrudnienia, ale i na duszpasterstwo. Kuracjusze korzystają przede wszystkim z obiektów sakralnych na terenie parafii św. Brata Alberta. Kościół został w ostatnich latach wybudowany w pobliżu uzdrowiska, ale jeszcze w latach 90. XX wieku duszpasterstwo dla kuracjuszy było związane wyłącznie z zabytkowym kościółkiem, kaplicą św. Anny, a potem w prowizorycznych początkowo warunkach - nową parafią. Codziennie w kościele św. Anny i w kościele św. Brata Alberta, specjalnie dla kuracjuszy jest Msza św. z homilią. W wybrane dni tygodnia są sprawowane Msze św. w kaplicach sanatoryjnych.
Źródło: KAI