Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

W czwartek początek obchodów roku jubileuszowego kieleckiej katedry

środa, 06 maja 2020 11:05 / Autor: Beata Kwieczko
W czwartek początek obchodów roku jubileuszowego kieleckiej katedry
W czwartek początek obchodów roku jubileuszowego kieleckiej katedry
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Już 7 maja o godzinie 18 w kieleckiej katedrze rozpoczną się obchody roku jubileuszowego, podczas którego uczcimy 850-lecie istnienia najważniejszej świątyni w naszej diecezji. Jak wyglądały początki bazyliki katedralnej i jakie ma znaczenie dla naszego miasta?

Świątynię ufundował w 1171 roku biskup krakowski Gedko zwany również Gedeonem. Był to drugi kościół w Kielcach, ale pierwszy murowany. Od tamtego czasu kolejni biskupi krakowscy upiększali i powiększali kielecką świątynię. Z katedrą związanych jest wielu wybitnych twórców, którzy tworzyli wyjątkowe dzieła.

- Wśród najważniejszych należy wymienić krucyfiks z początku XVI wieku z kręgu Wita Stwosza, tryptyk łagiewnicki, który był prywatną własnością, ale do katedry trafił po II wojnie światowej, nagrobek matki ks. biskupa Elżbiety z Krzyckich Zebrzydowskiej oraz obraz Matki Boskiej Kieleckiej Łaskawej, patronki Kielc, który jest w tej świątyni od około 1600 roku - wylicza Małgorzata Gorzelak, historyk sztuki z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach i przewodnik po kieleckiej katedrze.

W miarę upływu czasu katedra była rozbudowywana, a później przebudowana w stylu barokowym . - We wnętrzu świątyni mamy wybitne przykłady sztuki późnego baroku. Tu należy wymienić takich artystów, jak Szymon Czechowicz, który namalował w Rzymie wspaniały obraz Wniebowzięcie NMP, nawiązujący do wezwania kościoła oraz Antoni Frąckiewicz, którego rzeźby zdobią ołtarz główny i pierwsze ołtarze boczne licząc od prezbiterium - mówi Małgorzata Gorzelak.

Podkreśla, że katedra ma szczególne znaczenie dla Kielc i naszej diecezji. - To wzgórze nazywa się czasami Zamkowym, ale właściwa nazwa to Katedralne. Ta świątynia była sercem tego miejsca, ona skupiała uwagę wiernych, tu odbywały się wspaniałe uroczystości kościelne, ona jest związana z historią tego miasta, a w jej wnętrzu odzwierciedlają się przez liczne pamiątki dzieje naszego regionu i miasta - argumentuje.

- W dziejach i wystroju katedry zapisały się także czasy zaborów, ponieważ w końcu XIX wieku zdobiła ją grupa artystów krakowskich. Wykonali oni wspaniałe malowidła sklepienne i na ścianach, które oprócz głębokich treści religijnych obrazujących historię zbawienia, mają także ciekawe podteksty patriotyczne, które ówcześni Polacy doskonale odczytywali. To był kod, który pokrzepiał serca w trudnych czasach represji po powstaniu styczniowym - dodaje.

Posłuchaj całej rozmowy:

Obchody roku jubileuszowego zakończą się 7 października 2021 roku w Uroczystość Matki Bożej Różańcowej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO