KOŚCIÓŁ
Triduum w trakcie pandemii. Przewodniczący KEP apeluje o zachowanie zasad
Pominięcie obrzędu obmycia nóg, czy rozpalenia ogniska i procesji w trakcie Wigilii Paschalnej – to niektóre ze wskazań Stolicy Apostolskiej dotyczącej Wielkiego Tygodnia. Decyzja o kształcie obrzędów liturgicznych należy jednak do biskupa miejsca.
W nocie skierowanej do biskupów Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreśla, że aktualne są wskazówki dotyczące Wielkiego Tygodnia z ubiegłego roku.
Szczegóły: https://www.emkielce.pl/kosciol/wielkanoc-w-czasach-koronawirusa-stolica-apostolska-o-liturgii
Decyzja dotycząca konkretnych rozwiązań należy do jednak do biskupa miejsca. Przypomnijmy, że wśród wskazań Stolicy Apostolskiej znalazło się m.in. pominięcie obrzędu umycia nóg podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, rozpalenia i poświęcenia ognia przed świątynią, czy ustanowienie szczególnej intencji za chorych i zmarłych w trakcie pandemii podczas Liturgii Męki Pańskiej.
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował zaś do kapłanów oraz wiernych o skrupulatne przestrzeganie przepisów sanitarnych.
Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, przewodniczący Episkopatu poprosił, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. „Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów”, napisał.
„Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia”, podkreślił przewodniczący Episkopatu w Apelu.
Przypomnijmy, że od jutra (27.03) limit wiernych w kościołach to jedna osoba na 20 metrów kwadratowych, przy zachowaniu półtorametrowego odstępu.