KOŚCIÓŁ
Święta u grekokatolików
Katolicy obrządku wschodniego obchodzą Boże Narodzenie. Wśród nich są grekokatolicy z naszej diecezji, którzy od 2017 roku mają swoje duszpasterstwo.
Wiernych do tej uroczystości przygotowywał post zwany Pyłypiwką, który w tradycji Kościoła zachodniego nazywamy Adwentem. Samo świętowanie jest bardzo zbliżone do zwyczajów polskich rzymskich katolików. – Bardzo ważne jest duchowe przygotowanie do Świąt poprzez spowiedź i modlitwę. 6 stycznia mamy Wigilię, podczas której spożywamy potrawy postne. Siadamy za stołem i dzielimy się chlebem zwanym prosforą. Tradycją jest 12 potraw na stole wigilijnym – tłumaczy ks. Roman Nesterak, duszpasterz wspólnoty grekokatolickiej w naszej diecezji.
Po świętowaniu w gronie najbliższych wierni tradycji bizantyjskiej biorą udział w liturgii. Obrzędy są niezwykle bogate i tworzą tzw. Wseniczne bdinije, czyli całonocne czuwanie. Rozpoczynają się Liturgią św. Bazylego Wielkiego z Weczirnią, czyli Nieszporami. – Rano odmawiamy Jutrznię, czyli modlitwy przygotowujące z brewiarza, w których mogą uczestniczyć również świeccy. Po niej sprawowana jest uroczysta Msza Święta. W trakcie niej śpiewane są antyfony, czyli hymny dziękczynne za przyjście Pana Jezusa na świat – wyjaśnia duszpasterz grekokatolików.
Drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia Kościół wschodni w sposób szczególny wspomina rodziców Pana Jezusa, czyli św. Józefa i Maryję, a trzeciego dnia św. Szczepana, pierwszego męczennika. – Święta to przypomnienie tego, że Pan Bóg posłał Swojego Syna, który przyszedł na świat, żeby uratować nasze dusze. Wierni przychodzą do kościoła za to podziękować i świętować – mówi ks. Roman Nesterak, który złożył również specjalne, świąteczne życzenia. – Chciałbym złożyć życzenia, szczególnie dla Ukraińców, którzy mieszkają w Polsce. Ciężko pracują i nie zawsze mogą świętować. Niektórzy wracają na ten czas do swoich rodzin na Ukrainę, ale nie zawsze mają taką możliwość. Wszystkim wiernym życzę, żeby Pan Bóg przebywał w ich sercach, a oni byli z Panem Bogiem i pamiętali o Nim.